Operacija Bertram ili kako je jedan mađioničar prevario Rommela i sve oko sebe

Fotografija: Wikipedia (Fotor).

 

Nakon što se Maskelyne proslavo skrivanjem aleksandijske luke, kao i zaštitom Sueskog kanala uslijedio je nov i prilično kompleksan zadatak. Maskelyne je sada trebao dati svoj obol u bitci kod El Alameina, koja je započela 23. listopada i trajala do 4. studenog 1942. Naravno, Maskelyne je tvrdio da je i tu imao vodeću ulogu. Prema njegovim navodima bio je dio operacije Bertram, koja je doista i dokumentirana.

Bernard Montgomery. Fotografija: Wikipedia.

 

Maskelyne je tvrdio da su od njega tražili nemoguće

Navodno je general Bernard Montgomery rekao Maskelyneu uoči bitke:

Ishod rata će ovisiti uvelike o onome što će se ovdje dogoditi. Ono što ću od vas tražiti da učinite je nemoguće. … Nadam se da ste ponijeli svoj čarobni štapić sa sobom.


No general u svojim spisima niti u jednom trenutku nije spomenuo Maskelynea. Ova je operacija bila doista ključna, a Maskelyne je navodno trebao prije početka okršaja uvjeriti njemačke snage da napad Britanaca dolazi s juga dok su snage stizale iz suprotnog smjera. Kako bi se unijela zabuna u njemačke redove, od Maskelyenea se očekivalo puno. Navodno je sa svojim odredom prerušio tenkove u kamione, ali je isto tako stvorio iluziju velikog broj nepostojećih tenkova na drugom mjestu. Lažirao je spremišta streljiva, kao i infrastrukturu gdje ona nije postojala, a stajao je iza lažnih razgovara i zvukova koji su dopirali s juga.

Fotografija: The Magic Factory.

Je li Maskelyne spojio svoj lik s Clarkom i Wavellom?

Bio je to u cjelini težak zadatak jer je pustinja problematična za kamuflažu budući da u njoj nema ničeg što zamagljuje vidik barem za stabilnog vremena. Tako je primjerice radio na stvaranju tzv. sunčanih štitova. Ove nadstrešnice su prekrivale tenkove s obje strane, a nakon pokrivanja opasna su vozila postajala neopasna. Osim toga Maskelyne je tvrdio da su ova maskirana vozila imala dodatak koji je brisao izdajničke tragove tenkovskih gusjenica te ih pretvarao u one običnih vozila. Izvorna ideja za tzv. sunčane štitove je potjecala od generala Archibalda Wavella, istog onog koji je u Kairo doveo Clarka. Zapravo Wavell je vjerovao da se rat može dobiti kroz igrice o kojima je pisao Maskelyne. Može se steći dojam da je Maskelyne u svojim memoarima spojio sebe zajedno s Wavellom i Clarkom u jednu osobu, odnosno da je njihove zasluge pripisao samo sebi.

Lažni tenk iz 1942. Fotografija: Wikipedia.

Ključna bitka kod El Alameina

Sigurno je da je Maskelyne radio na prvom prototipu sunčanih štitova od drveta, koji su se raspali prilikom prve probe zbog svoje težine. Ubrzo se krenulo u izradu laganih prototipova koji su bili uspješni, a koliko u je ulogu u svemu tome imao Maskelyne – ne znamo. No, ako je i nije imao, on je mislio da je ima. U svakom slučaju bitka kod El Alameina bila je ključna za budućnost Drugog svjetskog rata, a promijenila je odnose snaga te je nakon nje britanski premijer Churchill znao reći:

Prije Alameina nikada nismo imali pobjedu, a nakon nje nikada nismo imali poraz!

Nakon ovih fantastičnih rezultata Maskelyne se navodno vratio zabavljanju vojske, a njegov je odred rasformiran. Dakle, vrlo čudan i neuvjerljiv rasplet  jer je rat bio daleko od svog kraja. Ono što je sigurno da se naš mađioničar nakon rata vratio kući.

Nastavlja se….

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari