Život zavodnika: Marilyn Monroe, Ava Gardner, Rita Hayworth, Veronica Lake i Evita Perón samo su neke od “recki” pustopašnog diplomata

Fotografija: YouTube screenshot

Što je zajedničko glumicama Dolores del Río, Marilyn Monroe, Avi Gardner, Mariji Montez, Riti Hayworth, Dorothy Dandridge, Lupe Vélez, Peggy Hopkins Joyce, Joan Crawford, Veronici Lake, Kim Novak, Judy Garland; pjevačicama Earthi Kitt i Amáliji Rodrigues; bogatim nasljednicama Doris Duke i Barbari Hutton; argentinskoj prvoj dami Eviti Perón te kćeri dominikanskog diktatora Flor de Oro Trujillo? Sve odreda gužvale su plahte diplomata i plejboja Porfirija Rubirose, a neke od njih bile su dovoljno lude da s jednim od najvećih zavodnika dvadesetog stoljeća stanu na “ludi kamen”. Neumorni pastuh, koji je Ianu Flemingu navodno poslužio kao inspiracija za kreiranje lika Jamesa Bonda, “uzeo je mjeru” i stotinama anonimnih djeva, od prostitutki, preko čistačica, do sveučilišnih profesorica. U čemu je ležala tajna njegova uspjeha na erotskoj bojišnici?

Muškost veličine mlinca za papar

Rubi, kako su ga prijatelji zvali, posjedovao je gospodsku ljepotu à la Cary Grant, odijevao se elegantno i kretao poput pume, no puki fizikus ne objašnjava činjenicu da su seks bombe njim gubile glavu – a neke i bogatstva. Mnogo važnije, usvojio je i primjenjivao jednu od najvažnijih lekcija svoga duhovnog brata Casanove: svaku je tretirao kao kraljicu, pa makar na jedan dan.

To je uključivalo skupe poklone, pažljivo slušanje, slanje ruža u praskozorje, senzualne masaže i dijeljenje komplimenata šakom i kapom, na pet stranih jezika. “U njegovom društvu, nezapaljena cigareta nikad se nije približila damskim usnama”, rezimirao je to jedan znanac. Kavalir bez premca, svakoj je govorio da je najljepša, čak i onima koje taj atribut nisu posjedovale ni u tragovima već se njihova ljepota pretežno sastojala od podebljeg bankovnog računa. Da je neka vrsta žigola, i sam je s osmijehom priznavao, no djetinji šarm i gotovo animalni magnetizam obilno su kompenzirali njegovo predatorsko ustrojstvo. Nadalje, obavijala ga je aura mističnosti i opasnosti, a to je kombinacija od koje ženske gaćice same spadaju. “Je li doista bio špijun? Jesu li na njega pucali?”, pitale su se, a on je podgrijavao takve priče.

Ono što su dame, od kojih su mnoge bile udane, osobito cijenile kod Rubirose bila je njegova diskrecija – nikad se nije hvalio svojim “reckama”. Suprotna strana u pravilu se nije mogla pohvaliti tom vrlinom, pa su zadovolj(e)ne gospođe i gospođice sa sjajem u očima pričale o Rubijevoj izdržljivosti u krevetu, a jedna ljubavnica nadjenula mu je nadimak “Toujours Pret”, odnosno “Uvijek spreman”.


Malen detalj, koji baš i nije bio malen, ostavili smo za kraj – majčica priroda obdarila ga je penisom koji je stari tračer Truman Capote opisao kao “monstruma debljine muške podlaktice”, a jedna ljubavnica usporedila s “cipelom veličine 46”. Rubijev “ponos” na osebujan se način probio na gastronomsku scenu – goleme mlince za papar, kakve možete vidjeti u svim šminkerskim restoranima, konobari i danas nazivaju “rubirosama”.

Nesuđeni odvjetnik

Porfirio Rubirosa Ariza rođen je 1909. u San Francisco de Macorísu, gradu smještenom na sjeveru srednjoameričke otočne države Dominikanske Republike i poznatom po proizvodnji kakaa. Odrastao je u obitelji imućnih španjolskih imigranata, a kao njihovo treće, najmlađe dijete, bio je poprilično razmažen. Majka Ana, kućanica, nazivala ga je “zjenicom svoga oka” i ispunjavala mu većinu želja.

Glamur, kojim će biti okružen čitav život, iskusio je vrlo rano – nedugo nakon što je proslavio šesti rođendan, njegov otac Pedro imenovan je dominikanskim ambasadorom u Parizu, a upravo u “gradu svjetla” Porfirio će provesti formativne godine. Otac ga je naučio cijeniti umjetnost, visoku kuhinju i lijepe tete – mališan je iz prikrajka promatrao “poslovne suradnice” koje su defilirale kroz Pedrov stan na Montparnasseu, a kako je rastao, postajao je sve svjesniji činjenice da se ta suradnja odvija u vodoravnom položaju.

Otac je poslan nazad u domovinu kad je Pedru bilo četrnaest, no tinejdžer nije otišao s njim: ostao je živjeti u stanu jedne čileanske obitelji, čije je članove šarmirao do te mjere da su mu odlučili pružiti smještaj dok ne maturira. Nakon što je, s odličnim uspjehom, završio gimnaziju, Porfirio se vraća kući, odlučan u namjeri da upiše studij prava i postane odvjetnik. Studij ga je, međutim, razočarao – za nemirnog i znatiželjnog momka poput njega, čitanje debelih i suhoparnih pravnih knjižurina bilo je ravno torturi.

Na nagovor oca, koji je imao čin generala, opredjeljuje se za vojnu karijeru. Bio je to sjajan izbor – mladić je brzo napredovao, dobivši čin kapetana prije dvadesete godine. Imalo je to još nekih prednosti. “Žene vole muškarce u uniformama!”, sa sjajem o očima je povjerio znancu. Paralelno je briljirao u sportu, gdje je također postao kapetan: radilo se o nacionalnoj polo momčadi. Za njegovo daljnje napredovanje zaslužan je politički prevrat u zemlji.

Nastavlja se…

Piše: Lucija Kapural

Komentari