Ljetna dilema: Ima li ili nema megalodona?

Scena iz filma "Meg". Fotografija: Warner Bros (Fotor)

Morski psi su uvijek zanimljiva tema u ljetno doba godine kada i sami odlazimo češće nego inače u morske dubine. Megalodon je vrsta morskog psa koja je u pradavna vremena plivala oceanima. Iako je vrijeme ovih golemih stvorenja davno prošlo, postoje glasine da su oni još uvijek ovdje, uvjetno rečeno, među nama. Zagovornici postojanja megalodona u suvremenom svijetu smatraju da ih treba tražiti na točno određenom području, naravno ako ste dovoljno ludi da to činite.

Grabežljivac dostojan poštovanja

U znanosti ovaj stvor nosi ime Otodus megalodon ili u prijevodu “Divovski zub”. Ovo ime ima svoje obrazloženje. Naime, ostaci megalodona se uglavnom svode na čeljusti i zube, što nije čudno jer je riječ fosiliziranim ostacima goleme nemani koja je živjela negdje u razdoblju prije otprilike 20 i 3,6 milijuna godina, pa je svaki nalaz na granici čuda. Njegovi su zubi bili barem tri puta veći od zuba velikog bijelog morskog psa. Mogao je narasti i do 16, a neki kažu i čak 18 metara dužine, što ga sve skupa čini grabežljivcem dostojnim poštovanja.

Usporedba zuba velike bijele psine i megelodona. Fotografija: Britannica

Paleontolog Jack Cooper koji je danas doktorand na Sveučilištu Swansea u Ujedinjenom Kraljevstvu kaže da je istraživanje morskih pasa njegov posao iz snova i da u njemu doista uživa. On navodi da su upravo morski psi glavni “krivci” što je on postao paleontolog. Prema ovom znalcu megalodoni još žive samo u mašti, i smatra da je vjerovanje u njihovo postojanje čista besmislica koja ne počiva ni na jednom valjanom dokazu.

Nezgodan super predator

Možda ćete se zapitati kako može netko uopće biti tako siguran da megalodon više ne postoji s obzirom na oceanska prostranstva. Cooper navodi da bi njihova prisutnost bila odavno vidljiva u hranidbenom lancu, a koji bi u slučaju njihova egzistiranja izgledao sasvim drugačije. Tako kažu da bi oni ‘požderali’ današnje najveće predatore. Analiza njihovih ostataka, koja je napravljena u lipnju 2022., pokazala je da su se hranili drugim vrhunskim predatorima, a koje danas smatramo kraljevima oceana, poput kitova i velikih bijelih psina.

Usporedba Marjanske brazde i Mount Everesta. Fotografija: Medium

Oni koji vjeruju u njegovo postojanje smatraju da se megalodon krije na području Marijanske brazde, a koja se smjestila na zapadnom dijelu Tihog oceana, u blizini Marijanskog otočja. Ova je pretpostavka zgodno predočena u filmu “Megalodon”. U pitanju je dubina koja doseže nešto malo manje od 11 000 metara, a najbolje ju je usporediti  s Mount Everestom koji bi da je na dnu ove brazde još uvijek bio oko 2100 metra ispod površine. Na području brazde nema dovoljno prostora ni hrane za njihovo preživljavanja. Kada bi se i kojim slučajem krio dolje morao bi ‘izmigoljiti’ van i loviti, što opet ne bi prošlo nezapaženo. Osim toga da bi ova vrsta opstala milijunima godina potrebna joj je genetska raznolikost, a za to ovdje uvjeta nema.


Izumro prije naše pojave

Postavlja se pitanje kako je najmoćniji predator koji je ikada živio izumro uz takve sposobnosti. Ukoliko tome nadodamo da u to vrijeme još nije bilo nas stvar postaje još čudnija. Glede njihova izumiranja postoje razne teorije, no najdominatnija je ona koja kaže da su ovu vrstu ubile klimatske promjene koje su dovele do snižavanja razine oceana, a onda i posljedično gubitka hrane. Danas je razina mora i dalje znatno niža nego je to nekada bila.

U biti da je megalodon preživio to bi bilo zasigurno na njegov užas jer bismo ga već otkrili. Godišnje krivolovci pobiju 100 milijuna morskih pasa, pa je vrlo vjerojatno da bi i megalodone istrijebili bez problema. Stoga možete mirno na kupanje barem što se megalodona tiče, a što se tiče nas samih budite na oprezu.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari