Najbolje sačuvana mumija na svijetu: Mumija djevojčice koja nakon više od stoljeća djeluje kao da spava

Rosalia Lombardo (manja fotografija). Fotografije: AI i screenshot YouTube (ROSALIA LOMBARDO OPENS HER EYES (100 YEARS AFTER DEATH)).

Živimo u svijetu u kojem mumifikacija polako, ali sigurno tone u zaborav. Upravo mumifikacija pokazuje da ništa nije vječno i da postojeće mumije tijekom vremena ipak propadaju. Doduše zadržavaju najčešće svoju osnovnu tjelesnu strukturu. Danas ćemo pisati o tijelu djevojčice koja je umrla prije više od sto godina, a čije je tijelo tako savršeno očuvano da djeluje kao da spava. U pitanju je tijelo Rosalije Lombardo koja je umrla od teške upale pluća s tek navršene dvije godine života 1918. godine. Ona i danas opčinjava posjetitelje svojim izgledom koji odaje dojam samo djeteta koje spava.

Nakon smrti kćeri njezin je otac angažirao poznatog stručnjaka za balzamiranje i taksidermiju Alfreda Salafija da mumificira djevojčicino tijelo kako bi ono što dulje djelovalo kao da je živo. Ova je očeva želja vjerojatno bila posljedica težnje da obitelji pruži utjehu. Salafij je odlično odradio svoj posao tako da djevojčica djeluje poput “uspavane ljepotice”. Njezino tijelo se smatra najbolje sačuvanom poznatom mumijom na svijetu.

Fotografija: Wikipedia.

“Treptanje očima”

Njezino je tijelo zbog očuvanosti postalo atrakcijom koja je istovremeno zainteresirala i uplašila radoznale turiste zbog dojma da se djevojčicini kapci s vremena na vrijeme otvaraju i zatvaraju.

Kustos kapucinskih katakombi u Palermu, Dario Piombino-Mascali pozabavio se s ovim fenomenom te je zaključio da je ovdje riječ o optičkoj varci uzrokovanoj s više čimbenika. Pregledavajući Rosalijino tijelo on je učio da djevojčicine oči nisu u potpunosti zatvorene, a kako je njezin lijes položen tako da je izložen svjetlosti, mijenjanje kuta dopiranja svjetla ima za posljedicu ovakvu optičku iluziju.


Salafij odstupio od klasičnog postupka mumifikacije

Kako bi istražio razloge zbog kojih je djevojčicino tijelo u tako dobrom stanju Piombino-Mascali je potražio dokumentaciju o radu Alfreda Salafija. U toj potrazi bio je sretne ruke jer je našao detaljne podatke o provedenom postupku. Za razliku od klasičnog postupka mumifikacije u kojem se vade unutarnji organi, i potom prazna ljuštura puni natrijevim solima ne bi li se tijelo osušilo; Salafij je u tijelu ostavio organe, i u njega ubrizgao smjesu formalina, soli cinka, alkohola, salicilne kiseline i glicerina. Svaki od tih sastojaka imao je svoju specifičnu zadaću pa je tako formalin ubio sve bakterije, glicerin osigurao da se tijelo ne isušuje itd. Među najvažnijim ubrizganim sastojcima bila je cinkova sol koja je omogućila da se tijelo okameni zbog čega nije došlo, primjerice, do propadanja obraza i nosnog dijela lica. Nedavno provedeno skeniranje ovog  tijela postupkom kompjuterizirane tomografije (CT) pokazalo je da su djevojčicini organi savršeno očuvani.

Mumija Rosalije jedna je od 8 tisuća mumija u kapucinskim katakombama u Palermu na Siciliji, i ujedno jedna od ovdje posljednjih zaprimljenih. Unatoč dobroj očuvanosti stručnjaci su 2009. uočili prve znakove raspadanja tijela zbog čega predlažu da se napravi poseban lijes od stakla i čelika koji bi se ispunio dušikom zbog uništavanja mikroorganizama, sa stalnom temperaturom od 20 stupnjeva i vlažnošću od 65 posto. Obitelj se tom prijedlogu protivi i smatra da tijelo djevojčice treba pustiti da počiva u miru.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari