Na današnji dan

Posljednja slika Gustava Klimta postala je najskuplja slika prodana do sada na europskoj aukciji

Aukcija posljednje Klimtove slike. Fotografija: Screenshot YouTube (Gustav Klimt’s ‘Lady With A Fan’ sets European record and sells for millions in London auction)

Klimt je umro od teških posljedica španjolske gripe 1918. godine, a kratko prije smrti 1917. započeo je rad na svom posljednjem portretu. U to vrijeme slovio je za jednog od najslavnijih portretista i u skladu s tim narudžbe su “pljuštale” sa svih strana. Klimt je mogao birati što će i za koga raditi, kao i tražiti ogromne iznose za svoje slike, znatno više od drugih slikara.

Gustav Klimt. Fotografija: Wikimedia Commons

Je li riječ o naručenoj slici?

Iako je bilo raznih teorija o nastanku njegove posljednje slike ona je prema svemu sudeći bila naslikana za umjetnikov užitak. Slika je erotski nabijena, i za ukus onog vremena bila je upravo skandalozna. Na slici se vidi prelijepa žena koja jedva skriva svoje golo tijelo kimonom i lepezom. Lice žene je protkano rumenilom, a kao da s tim rumenilom slikar upotpunjuje živopisnu tapiseriju koja se nalazi u pozadini. Zasigurno je u slikanju uživao jer je bio strastvene prirode i kao takav zaveo je većinu svojih modela s kojima je imao i povelik broj nezakonitih potomaka.

Klimtovu posljednju sliku “Damu s lepezom” prodala je aukcijska kuća Sotheby’s u Londonu 27. lipnja 2023. godine. Ona je pri tome postigla cijenu od 108,4 milijuna američkih dolara. Postignutom cijenom postala je najskuplja slika ikad prodana na jednoj europskoj aukciji.

Kimono. Fotografija: Pixabay

Klimt u kimonu bez donjeg rublja

U prvi plan je na ovoj slici došao do izražaja Klimtov interes za azijsku umjetnost, pa se na konkretnom portretu, navode stručnjaci, “očituju raskoš i slavljenje ljepote u njezinom najčistijem obliku”. U pozadini slike “Dama s lepezom” vidimo azijske motive poput ptica obojenih žarkim bojama i lotosova cvijeta. Stručnjaci kažu da su ove ptice (feniks, ždral i zlatni fazan) simboli sreće, i da  imaju pozitivne asocijacije u azijskoj kulturi. Za one koji ne znaju Klimt je bio fasciniran kineskom i japanskom umjetnošću i uopće kulturom, pa je u svom domu imao veliku kolekciju azijske umjetnosti, ali i upotrebnih predmeta poput odjeće. Kažu da je obožavao kimono i da ga je običavao nositi bez donjeg rublja, što je bilo u skladu s njegovom nekonvencionalnom prirodom.

Digitalna izložba. Fotografija: Atelier des Lumières © Culturespaces / Nuit de Chine

“Dama s lepezom” bila ije zložena samo nekoliko puta u nešto više od sto godina.  Slika pršti od vedrine i optimizma, i teško je naslutiti da mu je to bio posljednje djelo. U trenutku njegove iznenadne smrti na Klimtovom štafelaju nađena je upravo ova slika. Postignutom cijenom ona nije prestigla njegov najpoznatiji portret poznat pod imenom Dama u zlatu.  “Skandalozna” erotičnost posljednje slike iz današnje perspektive djeluje kao kakva šaljiva dosjetka.


Klimotva slika “Dama s lepezom”. Fotografija: Wikimedia Commons

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari