Zašto su neandertalci lovili špiljske medvjede baš u proljeće?

Ilustracija: Pinterest

Špiljski medvjedi živjeli su u razdoblju od prije gotovo dva milijuna godina pa do posljednjega ledenog doba a, kao što smo već pisali, za njihovo izumiranje dobrim su dijelom odgovorni naši preci, koji su njihovu populaciju desetkovali nesmiljenim lovom, da bi im u konačnici presudile klimatske promjene. Bili su prvi od megasisavaca koji su nestali s našeg planeta, a slijedili su ih vunasti mamuti te špiljski lavovi.

Medvjeđe kosti s tragovima rezanja, koje su paleontolozi pronašli u špiljama Rio Secco i Formane u sjevernoj Italiji, otkrile su nove detalje o načinu na koji se to dogodilo. Znanstvenici vjeruju kako su neandertalci – zbog krzna i mesa, ali i želje da se usele u njihove špilje – medvjede napadali u proljeće, kad su ove životinje bile najranjivije, odmah nakon perioda hibernacije i u vrijeme kad ženke rađaju mladunce.

Među fosilima su ostaci koji pripadaju odraslim medvjedima i mladuncima, kao i fetusima. Pronađene su i kosti penisa, koje dokazuju da su neandertalci povremeno lovili i mužjake, no znanstvenici vjeruju kako su im glavna meta bile upola manje ženke, slabe od hibernacije i poroda. Ostatci špiljskih medvjeda nalaženi su diljem Europe, a u srednjem vijeku smatralo ih se zmajevim kostima.

Piše: Lucija Kapural


Komentari