Otkriven fosil tuljana star tri milijuna godina

Ilustracija: Sci.News

Pravi tuljani, najveća porodica perajara, podijeljeni su u dvije odvojene skupine – jedna nastanjuje južnu a druga sjevernu hemisferu. Morske medvjedice smatrane su jednom od tih “sjevernjačkih obitelji” – sve donedavno!

Na području Novog Zelanda, amaterski istraživači nedavno su otkrili ranije nepoznatu vrstu morske medvjedice, što je dokaz da su ova stvorenja, u davnoj prošlosti, prešla ekvator te dom pronašla na jugu. Vrsta je nazvana Eomonachus belegaerensis, a njeni pripadnici ovo su područje nastanjivali prije otprilike tri milijuna godina, u razdoblju tercijara.

“Izvrsno očuvani fosilni ostaci koje smo pronašli ponovno su ispisali evolucijsku povijest pravih tuljana. Sve ranije spoznaje moramo interpretirati iz svjetla ovoga golemog otkrića”, s uzbuđenjem priča voditelj istraživanja James Rule, profesor paleontologije sa Sveučilišta Monash u Melbourneu.

Ovi morski sisavci imali su vretenasta tijela, spljoštene glave i kratke vratove. Bili su dugački oko dva i pol metra, a težili su između 200 i 250 kilograma. Prednji i stražnji udovi bili su im preobraženi u kratke peraje, a prsti spojeni čvrstim plivaćim kožicama. Pretpostavlja se da su bili izvrsni plivači.

Predvođeni dr. Ruleom, paleontolozi su pomno proučili ostatke koje su, tijekom nekoliko godina, na plažama u novozelandskoj regiji Taranaki prikupili lokalni lovci na fosile. “Da nije bilo njihove upornosti, truda i entuzijazma, nikada ne bismo pronašli kostur te kompletnu lubanju ovoga fascinantnog stvorenja”, ispričao je sudionik istraživanja Felix Marx, kustos Odjela za morsku biologiju novozelandskog muzeja Te Papa Tongarewa.


Piše: Lucija Kapural

Komentari