Donosimo Plinijev recept za pravljenje kvasca

Fotografija: Pixabay ( giulioperricone).

Kod pečenja kruha najnezgodniji dio priče vezan je uz dizanje tijesta. Sve do 20. stoljeća u upotrebi nije bilo instant kvasca. Da bi se tijesto diglo morao se praviti kvasac što je bio najkompliciraniji dio recepta. Danas tog problema nema jer jednostavno kupujemo instant kvasac i nakon toga lako zamijesimo kruh. Iako onako iskreno možemo se zapitati kada smo zadnji puta pravili kruh, ako smo ikada. Najčešće “obijamo” vrata pekarnica ne bi li došli do kruha koji je i danas dobrim dijelom važan dio prehrane većine ljudstva.

O Pliniju Starijem smo već više puta pisali, pa ćemo ovaj puta samo reći da je ovaj učenjak živio u 1. stoljeću i da je iza sebe ostavio prvu poznatu enciklopediju, a u njoj je i nađen recept za spravljanje kvasca. Njegov je recept u praksi razradila eksperimentalna arheologinja Ursuli Janssen koja se bavi kreiranjem povijesnih recepata. Prije nego krenete u iščitavanje članka zapitajte se jeste li spremni na rješenja koja su daleko od instantnih i napraviti rimski kruh. Ako je odgovor potvrdan zasučite rukave i krećemo, a za pravljenje kruha posjetite stranicu Tavola Mediterranea.

Fotografija: Pixabay (fotomilan).

Što vam sve treba?

Potrebno vam je samo:

250 grama grožđa,
250 grama mekinja od pšenice ili prosa,
i više posuda i strpljenja

Priprema: 


Ako se pitate gdje se kriju mikroorganizmi kvasca u grožđu oni se nalaze u kožici. Količina kvasca u kožici ovisi o više čimbenika poput zrelosti grožđa, pa što je grožđe zrelije to je i ovih mikroorganizama više. Pa, krenimo: Istucite grožđe, možda nabolje u mužaru i odvojite pulpu od soka. Podrazumijeva se da smo grožđe prvo oprali, da ne bude zabune.  Po potrebi na kraju cijeđenja još jednom iscijedite pulpu da se apsolutno ništa ne baci. Sok istresite u staklenu ili keramičku posudu. Nju zatvorite, ali ne hermetički već ju prekrijte prozračnom tkaninom kako bi sok disao i stavite ga na toplo, ali ne pretoplo mjesto. Ovaj proces fermentiranja traje tri dana, a na kraju ćete dobiti sok koji miriše na mlado vino.

imski kvasac. Fotografija: Screenshot YouTube (
Ursula’s historical recipes).

Nakon toga pretresite sok u zdjelicu i u nju dodajte mekinje te oblikuje rukama kuglice koje ćete staviti na protvan, a zatim izložite okruglice sunčevim zrakama. Nemate li dosta svjetlosti i topline stavite svoje okruglice u pećnicu na najnižu temperaturu. Nakon toga sušeni kvasac pohranite u staklenku i čuvajte na hladnom mjestu, te ga koristite kada vam zatreba. Možete ga koristit tijekom cijele godine.

Oni koji su probali kruh s domaćim kvascem kažu da je neusporedivo bolji, pa imate li živaca pokušajte pa nam se javite s utiscima.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari