Kolumbo nije kriv za širenje sifilisa u Americi

Bakterija sifilisa i Kristof Kolumbo. Fotografije: NIAID i Wikipedia.

Nova švicarsko-brazilska studija proturječi raširenom mišljenju da su sifilis u Ameriku donijeli španjolski konkvistadori. Naime, epidemija sifilisa harala je Europom u kasnom 15. stoljeću zbog čega se vjerovalo da je Kristof Kolumbo sa svojim ljudima prenio bolest na drugi kontinent.

Iznenađenje u kostima

Znanstvenici uključeni u ovu novu studiju, a čiji su rezultati objavljeni nedavno u prestižnom časopisu “Nature“, pronašli su u kosturima starima 2000 godina na južnoj obali Brazila, bakterije iz skupine “Treponema pallidum”. To drugim riječima znači da su američki domorodci bolovali od bolesti iz skupine iz koje je i sifilis, i to prije otkrića Amerike.

Bakterije iz spomenute skupine uzrokuju nekoliko bolesti od kojih se jedan dio njih prenosi kožnim, a ne spolnim putem. Jedna druga studija je samo nekoliko godina ranije ustvrdila da je ovaj rod bakterija bio prisutan na sjeveru Europe još početkom 15. stoljeća. Dakle, bakterije iz iste skupine iz koje je sifilis bile su prisutne na oba kontinenta u vrijeme prije geografskih otkrića.

Fotografija: Screenshot YouTube (Syphilis: The Disease that Changed Europe – Into the Shadows).

Na osnovu ovih zaključaka postavljena je nova rada hipoteza prema kojoj su konkretne bakterije u Ameriku mogli donijeti prvi tamošnji stanovnici, odnosno pridošlice iz Azije. Iako su kosti ovih ljudi bile ozbiljno deformirane svi su oni pokapani na istom groblju bez odvajanja, što nam govori da nije bilo politike izolacionizma bolesnih.

Piše: Sonja Kirchhoffer


Komentari