Holivudski genijalci: Neke od najvećih zvijezda današnjice članovi su Mense!

Ilustracija: YouTube screenshot

Htjeli biste postati članom Mense i hvaliti se bližnjima da ste “upali” u elitni klub genijalaca? Nikakav problem – ako ste pametniji od devedeset osam posto ljudske populacije! Ovu međunarodnu neprofitnu organizaciju 1946. su osnovali odvjetnici Roland Berrill i Lancelot Ware, s ciljem “njegovanja inteligencije u svrhu pomaganja čovječanstvu, poticanja istraživanja prirode, karakteristika i upotrebe ove sposobnosti, te pružanja poticajne intelektualne i društvene okoline svojim članovima”. Naziv potječe od latinske riječi “mensa”, odnosno “stol”, a odabran je u skladu s principom da su svi članovi potpuno ravnopravni, kao da sjede za “okruglim stolom”. Premda postoji više skala za mjerenje inteligencije, najobjektivnijom se smatra ona koju je razvio britanski psiholog Raymond Cattell, budući da počiva na kulturološki nepristranom testu. Prema toj ljestvici, proječna inteligencija iznosi između 90 i 109; oni koji imaju IQ ispod 80 smatraju se mentalno zaostalima, oni iznad 120 natprosječno inteligentnima, a oni koji ostvare rezultat 148 ili više mogu postati članovi Mense. Vjerovali ili ne, u dva posto najinteligentnije populacije ubrajaju se i neke od najvećih holivudskih zvijezda!

Mira Sorvino

Slavu je stekla ulogama cura čija je inteligencija obrnuto proporcionalna obujmu prsnog koša: u “Moćnoj Afroditi” portretirala je nepismenu prostitutku kreštava glasa, a u “Prijateljicama” lijenu i neambicioznu kokoš koja na obljetnici mature pokušava nekadašnjim razrednim kolegama prodati imbecilnu laž da je upravo ona izumila post-it. U stvarnosti, svjetlosnim je godinama udaljena od cura tog profila: iznimno je načitana, svira klavir i obou, članica je “Mense”, a uz to se može pohvaliti diplomom kineskog jezika na prestižnom Harvardu!

Ashton Kutcher

Poput kolegice Sorvino, Kutcher je na velikom platnu često glumio tukce, no zapravo je riječ o obrazovanom i bistrom čovjeku. Kao gimnazijalac, bio je punokrvni štreber, jedan od onih koji imaju petice iz svih predmeta i “pepeljarke” na nosu. Unatoč tome, knjigu nije morao puno grijati, budući da ima fotografsko pamćenje. Osobito talentiran bio je za prirodne predmete: na školskom natjecanju iz kemije osvojio je prvo mjesto. Nakon mature, upisuje studij biokemije na University of Iowa, u nadi kako će jednog dana otkriti lijek za srčanu bolest od koje je patio njegov blizanac. Premda je, zbog loše financijske situacije, tijekom studija morao obavljati kojekakve poslove, od pranja tvorničkih podova preko čišćenja jelenje kože do doniranja krvne plazme za lovu, uspio je diplomirati kao jedan od najboljih studenata u generaciji.


 Natalie Portman

Lijepa Oskarovka rano je postala dijelom holivudske mašinerije, no nije dopustila da uspjeh stane na put njenim akademskim ambicijama. Kao trinaestogodišnjakinja, proslavila se ulogom u Bessonovom krimiću “Leon profesionalac”, nakon čega su joj agenti predlagali da prekine školovanje i u potpunosti se posveti glumi. “Nisam pristala – obrazovanje mi je oduvijek bilo na prvome mjestu”, ispričala je. S kvocijentom inteligencije 156, bez posebnog truda je nizala petice u gimnaziji i pobjeđivala na brojnim školskim natjecanjima, a osobiti talent je iskazivala za jezike i matematiku. O njenoj predanosti umnom usavršavanju najbolje svjedoči podatak da je propustila premijeru svoga filma “Ratovi zvijezda”, jer je u to vrijeme učila za završni ispit u gimnaziji. Paralelno s uspješnom glumačkom karijerom, uspjela je diplomirati psihologiju na Harvardu – svojedobno je čak radila kao znanstvena novakinja na fakultetu – te ovladati francuskim, njemačkim, španjolskim i japanskim jezikom te jidišem.

Jennifer Beals

Osim bujnim poprsjem i dugim nogama, zvijezda “Flashdancea” može se pohvaliti kvocijentom inteligencije 165 i doktoratom iz američke književnosti na Yaleu. Njen brat Bobby s osmijehom se prisjeća male genijalke: “Bila je sitna djevojčica koja je stalno nosila debele knjižurine u rukama. Vršnjakinje uopće nije šljivila, već je s prijateljima naših roditelja vodila dubokoumne razgovore o politici, ekonomiji, religiji i umjetnosti. Bio je to uistinu smiješan prizor, budući da joj noge nisu dosezale do poda”.

Piše: Lucija Kapural

Komentari