Šokantna priča o ubojici čija je kazna podrazumijevala i guljenje kože od koje su se izrađivali suveniri

Posmrtna maska Antoinea LeBlanca. Fotografija: Crime, Not Forgotten- Tumbir.

Antoine le Blanc dijeli prezime s današnjim slavnim glumcem Mattom le Blancom, ali nema nikakve rodbinske veze s njim. Le Blanc je ubojica koji je kažnjen smrtnom kaznom za svoje zločine još davne 1833. godine u Morristownu u New Jerseyu. U današnjem članku pokušat ćemo odgovoriti na pitanje zašto su stanovnici Morristowna odlučili pogubiti Le Blanca, a zatim se monstruozno poigrati s njegovim ostacima? Zanimaju li vas odgovori na ova pitanja, udobno se smjestite i pročitajte naš današnji članak.

Ubojstvo s predumišljajem

Tridesetjednogodišnji Francuz LeBlank je iz Njemačke stigao u Sjedinjene Države 1833. godine. Kažu da je potjecao iz dobrostojeće obitelji koja ga je razbaštinila. Uskoro je u Morristownu dobio smještaj u vlažnoj sobici u podrumu seoske kuće gradskog suca Samuela Sayera. LeBlanc je ovdje nenaviknut na siromaštvo i loše uvjete života teško preživljavao. Obitelj se nije najbolje odnosila prema njemu, niti mu je isplaćivala plaću zbog čega je brzo isplanirao ubojstvo poslodavca. Dana 11. svibnja 1833. otišao je u krčmu gdje je popio više čašica žestice, a po povratku u kuću Sayerovih oko 22 sata i 30 minuta odlučio je provesti svoj pakleni plan u djelo. Prvo je namamio sudca u štalu tako što mu je rekao da imaju problema s konjima. Uz svjetlost svijeće Sayer je pohitao u staju gdje ga je Le Blanc dokrajčio lopatom, a zatim se obračunao s njegovom suprugom. Nju je ubio tako što ju je izudarao svojim teškim čizmama također po glavi. Potom je odlučio ubiti i njihovu sluškinju vjerojatno robinju Phoebe, koja mu se zamjerila jer je bila sklona kopirati loše ponašanje svojih gospodara. Nju je pak ubio palicom dok je spavala. Kako bi prikrio zločin tijela je zakopao ispod hrpe gnojiva. Potom je ukrao nakit, novac i odjeću iz kuće te je brže-bolje napustio imanje na konju Sayerovih. Navodno se pri tome toliko pretovario da su mu putem ispadale dragocjenosti što je pripomoglo njegovom kasnijem hvatanju. Plan mu je bio ukrcati se u New Yorku na brod i vratiti se u Njemačku.

Spektakularno pogubljenje

Naravno brzo je uhićen, a po uhićenju je priznao krivnju. Osuda je donesena u kratkom roku, nakon samo 20–ak minuta vijećanja. Njegova je smrtna kazna bila vrlo neobična jer je podrazumijevala ne samo smrt vješanjem već i korištenje tijela u medicinske svrhe, kao i njegovu kasniju disekciju. Smatra se da je ova kazna bila posljedica činjenice da je ubojica bio stranac, a uz to je pobio jednu od najuglednijih gradskih obitelji. Izvršenje smrtne kazne je pretvoreno u  spektakl. U gradu se skupio velik broj ljudi. Broj okupljenih znatiželjnika se različito procjenjuje od 10 000 do 20 000 ljudi. Neovisno o stvarnom broju broj okupljenih, grad je bio krcat. Svi su nastojali zauzeti što bolji položaj kako bi vidjeli vješanje, pa su se tako zauzimali krovovi kuća, a odvažni su se verali i po drveću. Gradske vlasti su posjetiteljima pak željele “izaći u susret” zbog čega su konstruirale nešto drugačija vješala s utegom koja bi tijelo osuđenika podigla prema gore i gledateljima pružila dobar pogled na ono što se na “pozornici” događalo. Le Blancovo tijelo se trzalo, kažu izvori, pune 2 minute.


Rezanje ušiju, posmrtna maska i disekcija

Nakon što je izvršena smrtna kazna njegovo je tijelo prebačeno u ordinaciju liječnika Canfielda u blizini, te je podvrgnuto eksperimentu sa strujom, kako bi se proučila reakcija živaca na strujne udare. Napravljen je istovremeno odljevak ubojičina lica, na kojem se lijepo vidi da su mu prethodno odrezane uši. Nakon toga mu je skinuta koža s tijela kako bi se od nje izradili razni svakodnevni predmeti. Tako je dio kože iskorišten za izradu nekoliko novčanika, dio za sjenila svjetiljki, korice knjiga i drugo.

Novčanik izrađen od kože Antoinea le Blanca. Fotografija: NJ.com.

Izrađene su i trakice kože koje su se prodavale po ulicama kao svojevrsni suvenir, a svaku je od njih potpisao sam šerif Ludlow kao dokaz autentičnosti. Ostaci Le Blanca nađeni su uredno posloženi u maloj drvenoj kutiji u nekadašnjem uredu Carnfielda tek 1893. godine.

Znatno kasnije 1995. godine na imanju pokojnog kolekcionara Carla Scherzera pronađena je gipsana posmrtna maska Antoinea Le Blanca koja se nalazila u njegovom podrumu. U knjižnici iste kuće je pronađen i novčanik izrađen od Antoineove kože. Antoine LeBlanc još uvijek je prisutan u Morristownu doduše u dijelovima, i nikada ne znate kada će se  pojaviti neki “novi” predmet napravljen od morbidno iskorištene kože njegova tijela.

Piše: Sonja Kirchhoffer

 

Komentari