Prljavi Harry ušao u zakonske akte i njegova izjava “Uljepšaj mi dan” po prva puta omogućila zatvoreniku da ne odgovara za počinjeno ubojstvo

Fotografija: Screenshot YouTube (Coffee (Dirty Harry: Sudden Impact - 1983).

Prljavi Harry donio je novu vrstu filmova o policajcima koji igraju prljavo kako bi došli do pravde odnosno onoga što smatraju ispravnim. Ovi “novi” antijunaci se bore protiv kriminala, ali i protiv spore i neučinkovite birokracije koja ih često sprječava da rade svoj posao. Clint Eastwood u svom ciklusu filmova o Prljavom Harryju bez problema je likvidirao kriminalce, a prije konačnog obračuna izgovarao je lako pamtljive i efektne fraze poput ove: “Samo naprijed, uljepšaj mi dan”. Kakve to veze ima s današnjim člankom i ubojstvom iz 2011. saznajte iz nastavka.

Doktrina dvorca

Zakon nazvan “Make my day” ima funkciju zaštiti ljude od bilo kakve odgovornosti ako u samoobrani ubiju nekog u svom domu. Fraza iz filma “Iznenadni udar” (Sudden impact) preslikana na zakon znači da vlasnik doma ima pravo ubiti uljeza ukoliko mu za to ovaj da povod. U američkoj saveznoj državi Colorado ovaj je zakon na snazi od 1985. godine. Svaka američka država ima zakone koji opravdavaju tzv. doktrinu dvorca odnosno obranu vlastitog doma. Naravno naziv potječe iz engleskog  prava gdje je dom sinonim za dvorac. To se naravno odnosi na one koji kroje zakone, a to je aristokracija zbog čega je naziv doktrine sasvim opravdan. Inače nepovredivost vlasništva odnosno doma se spominje još u rimskom pravu. Osoba koja počini ubojstvo u obrani svog doma obično mora dokazati četiri stvari.

Četiri elementa u primjeni ovog zakona

Kao prvo osoba koja se brani mora biti u svom domu odnosno na mjestu na kojem živi, pa tako ako se ubojstvo dogodi izvan kuće onda se ovaj zakonski akt tu više ne primjenjuje. Nadalje osoba koja u cijeloj priči postaje žrtva mora ući u kuću na nezakonit način. Nadalje optuženik mora dokazati je da je bio u stvarnoj opasnosti od nanošenja fizičkih ozljeda, što znači da je napadač imao oružje. Četvrta stavka se ne primjenjuje uvijek, ali ponegdje se od vlasnika doma traži objašnjenje zašto nije napustio svoj dom. Većina američkih saveznih zakona više ne zahtijeva od osobe koja brani svoj dom njegovo napuštanje kako se ne bi pribjeglo primjeni sile.


Koban ulazak u ćeliju

Ovaj je zakon sada po prvi puta u povijest doživio primjenu u zatvorskoj instituciji. Na optuženičkoj klupi se 2011. našao stanoviti Antero Alaniz koji je 2005. osuđen na doživotnu kaznu zatvora bez mogućnosti pomilovanja. No šest godina kasnije optužen je za ubojstvo drugog zatvorenika. U vrijeme kada se dogodilo ubojstvo bio je u Kazneno popravnoj ustanovi Sterling. U ćeliju koju je dijelio s cimerom Aaronom Berlanom bez prethodne najave ušao je stanoviti Cleveland Flood. Naravno iz nje nije izašao barem ne na dvije noge. Ubijen je s više od 90 uboda. Stvar je razmatrana na sudu i on je donio odluku da se zatvorska ćelija može tretirati domom jer osoba u njoj boravi duže vrijeme i ima u njoj svoju osobnu imovinu. U prilog je optuženom išlo što je slovio za zatvorenika koji je uvijek gledao svoja posla i nikome nije stvarao probleme dok je Flood spadao u sasvim drugu kategoriju, onu nasilnu. Flood je ušao u otključanu ćeliju i prema riječima dvojice cimera prijetio im nekom vrstom improviziranog oružja. Nakon toga ga je Alaniz izbo više od 90 puta. Poslije se pozvao na ovaj zakon i prošlo mu je. No postavit ćemo ovdje nekoliko pitanja, bi li miran čovjek nekog izbo baš toliko puta, kao i odakle mu oružje s kojim je izvršio ubojstvo jer s pravne strane oružje nije smio imati u svojoj ćeliji. To su pitanja na koja javnost nije dobila odgovore.

Zakonodavci se busaju u prsa da je u američkoj saveznoj državi Colorado došlo do drastičnog pada broja provala nakon uvođenja ovog zakona. No ne spominju njegovu podatnost za manipulaciju.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari