Svjetsko nogometno prvenstvo iz 2013. lansiralo camel-ccino

Fotografija: Screenshot YouTube ( CGTN Africa).

Camel cchino je prvi put predstavljen na Svjetskom nogometnom prvenstvu 2013. godine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a od tada se proširio u druge zemlje poput Omana, Katara, Kuvajta, Bahreina, Egipta… Ako se kojim čudom nađete negdje u Africi  i Bliskom istoku, možete naručiti, između ostalog, camel-ccino. To je najnoviji hit koji podrazumijeva kavu s dodatkom malo devina mlijeka. Ovo “malo” je presudno jer kada bi bilo malo više to bi bilo ubojito za vaš džep.

Unosan biznis

Zanimljivo je kako su odjednom gotovo svi preko noći postali pravi stručnjaci za devino mlijeko. Znanost kaže da je ovo mlijeko nutritivno vrjednije od kravljeg, uz to navode da je bogato raznim vitaminima i folnom kiselinom. Provedene studije naglašavaju i korisnost ovog mlijeka u smanjenju kolesterola, njegovo pozitivno djelovanje na probavu i imunitet. Pretpostavljamo da stručnjaci znaju najbolje, no opet zdrava doza skepse je uvijek dobro došla.

Naime, povijest je već nebrojeno puta do sada pokazala da se svaki novi proizvod na tržištu žestoko reklamira i da se obično neovisno o svom sadržaju nastoji prikazati boljim no što je. Nagli porast popularnosti praćen je pravim divljanjem cijena. Ovo mlijeko trenutačno košta oko 30 dolara po litri, što je trideset puta više od kravljeg mlijeka. Cijena varira ovisno o zemlji u kojoj se prodaje. U Hrvatskoj gdje je prosječna cijena kravljeg mlijeka nešto viša od 1 dolara ovo bi mlijeko koštalo oko 15 dolara. Drastično više cijene devinog mlijeka su posljedica njegove rijetkosti jer deve daju znatno manje mlijeka i imaju duži period graviditeta. Ovakav nesrazmjer u cijenama pokazuje da devino mlijeko postaje unosan biznis čiji status se može usporediti sa zlatnim.

Fotografija: AI.

Zašto baš deve?

Suočeni smo s velikom klimatskom krizom koja prijeti nestašicom hrane i postavlja pitanje kako dalje. No svi ovi gorući problemi se “stavljaju pod tepih” jer svijet od kraja Drugog svjetskog rata nije bio nikada bliže novom globalnom sukobu. Zbog toga smo opet ove globalne probleme stavili na čekanje jer ako se međusobno poubijamo onda nas se globalna klimatska kriza više ni ne tiče.

Ukoliko svijet ne ode kvragu onda se krave planiraju zamijeniti devama. Deve su izrazito otporne životinje čije tijelo omogućava prilagodbu ekstremnim vremenskim uvjetima. One mogu prijeći 150 km bez unosa vode zbog čega su višestruko iskoristive i isplative. Poslovni mozgovi već razmišljaju i o širenju potrošnje devina mesa na druga tržišta, što samo pokazuje da naše društvo ne izlazi previše iz ustaljenih mentalnih gabarita i da iz jednog masovnog uzgoja i klanja prelazi u drugo pri čemu sve to pravdamo manjim otiskom ugljika u okolišu. Navodno je ovo mlijeko slatkasto, pjenušavo i jakog okus, ma što to značilo. Tko želi neka proba i javi.


Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari