Digitalna rekonstrukcija: Možete li pogoditi koja je povijesna osoba imala ovako veliku glavu, buljave oči, izražen nos?

W. A. Mozart. Gotografija: Hadi Karimi.

Novi iskorak u svijetu tehnologije povezan s umjetnom inteligencijom, ali i razvojem raznolikih vizualnih alata dali su nam, između ostalog, mogućnost da povijest vidimo jasnije nego ikada do sada.

Tvorac današnjeg 3D portreta je iranski umjetnik Hadi Karimi, koji kaže da stvara  3D skulpture raznih povijesnih likova prvenstveno zbog svoje intelektualne radoznalosti i ljubavi prema prošlosti. Naravno, nećemo se zavaravati i novci su tu važni, zar ne? On smatra da je povijest velikim dijelom ispunjena vrlo nejasnim licima koja se teško naziru iz ove perspektive. Njegova je zadaće da uz 3D portretiranje zamagljena lica učini vidljivim.

Kako to radi Hadi Karimi?

Karimi u izradi 3D portreta koristi sva raspoloživa relevantna sredstva. Obično se služi dostupnim fotografijama i video snimkama ili slikama i nekim drugim izvorima koji mu dođu pod ruku. Koji će izvori biti dominanti ovisi o građi koja je raspoloživa i vremenskom periodu kada je neka osoba živjela. U konkretnom slučaju ovaj se mladi vizualni umjetnik služi i  pisanim izvorima ne bi li saznao vise o fizičkim i psihičkim karakteristikama osobe koju portretira. U današnjem slučaju upravo je iz pisane građe saznao da je ovo portretirano lice imalo plave oči, a što je višekratno potvrđeno od strane njemu bliskih osoba poput Johanna Nepomuka Hummela, ali i žene mu, sestre i šogorice.

Za izradu današnjeg portreta Karimi se koristio s nekoliko slika. Među brojnim portretima ističe ih se nekoliko poput onog naslikanog u Bologni, za koju je njegov otac tvrdio da u sebi ima malu umjetničku vrijednost, ali da njegova sina vjerno oslikava. Tu je i njegov portret koji je izradio Nepomuk della Croce, kao i portret koji je napravio njegov šogor Joseph Lange, a tu je i onaj portret Dorisa Stocka. Od spomenutih samom su umjetniku bila nadraža dva njegova portreta onaj šogora, kao i Crocheov. Ipak, uz sve te slike koje su nastale za života najveću rasprostranjenost ima upravo ona koja je nastala posthumno, a naslikala ju je Barbara Kraft. Ukoliko pogledamo portet iz Bologne nastao iz 1777. nama ne djeluje kao nevrijedan, ali je vrlo sličan onom Barbare Kraft iz 1819. godine, ali je mračniji.

Najpoznatiji Mozartov portret. Fotografija: Wikipedia.

Žario i palio Europom u drugoj polovici 18. stoljeća.

Glavni lik ove 3D rekonstrukcije je nekadašnje čudo od djeteta. Rođen je Salzburgu sredinom 18. stoljeća, a žario je i palio Europom u drugoj polovici istog stoljeća. O životu dotične osobe najviše podataka ostavila je njegova četiri godine starija sestra Anna Maria. Njezina knjiga nazvana “Zlatno pero” daje pregršt informacija o portretiranoj osobi. Prema rezultatima Karimova rada, možemo slobodno reći da je ovaj genij imao neproporcionalno veliku glavu u odnosu na tijelo, buljave oči, male ruke, velik nos, a samo lice izbrazdano ožiljcima od boginja koje je preživio.  Ruke su mu bile izuzetno male, nos prilično velik, pa ukoliko ste ga zamislili prvotno kao Tom Hulca, glumca koji ga je tumačio u hitu iz 80-ih godina prošlog stoljeća,  shvatit ćete koliko ste bili u krivu. Smatra se da je Karimijeva rekonstrukcija do sada najautentičnija kada je u pitanju ova slavna osoba, koja se proslavila još u ranom djetinjstvu.


Scena iz filma Amadeus, velikog hita iz 1984. godine. Fotografija: Amazon.

Do sada vam je svima jasno o kojem je riječ, dakako naponovljivo čudo od djeteta je jedan od tri velika kompozitora bečke klasike Wolfgang Amadeus Mozart.

Piše: Sonja Kirchhoffer

 

Komentari