Nadvojvoda Habsburg zbog ljubavi postao gospodin Burg

Za razliku od grandiozne vanjštine javnoga života austro-ugarske vladajuće obitelji, njihov je osobni život bio obilježen brojnim tragedijama i skandalima poput nesretnog braka Franje Josipa I. i Elizabete Bavarske (Sisi), samoubojstva krunskog princa Rudolfa (sina Franje Josipa I.), poznatog homoseksualizma Ludviga Viktora (brata Franje Josipa I.) itd. Tako su jedini sin i dvojica od trojice carevih nećaka počinili istigrijeh – zaljubili su se u žene ispod svojeg društvenog statusa te izrazili namjeru da se ožene za njih. Konzervativnom Franji Josipu takvi su brakovi bili nezamislivi.

Prvi slučaj završio je velikom tragedijom – krunski princ Rudolf ubio je sebe i voljenu barunicu Mariju Vetseru. Nećak Franjo Ferdinand oženio se s groficom Sofijom Chotek, što Franjo Josip nije odobravao te na kraju dozvolio samo pod uvjetom da se djeca Franje Ferdinanda odreknu prava na prijestolje.

Drugi nećak koji je volio ženu ispod svoga statusa mnogo je manje poznat. Riječ je o nadvojvodi Ferdinandu Karlu Austrijskom, najmlađem od carevih nećaka. Poput starijeg brata Franje Ferdinanda, Ferdinand Karlo zatražio je očevo dopuštenje da se oženi ženom nižeg društvenog statusa, ali je glatko odbijen. Za razliku od brata, Ferdinand Karlo odlučio je prkositi ocu te se potajno oženio s Berthom Czuber, kćerkom austrijskog matematičara i sveučilišnog profesora Emanuela Czubera. Brak je sklopljen 1909. u Švicarskoj i prošlo je dvije godine prije nego je car doznao za njega.

Ljutit car odlučio je kazniti Ferdinanda Karla mnogo teže od brata. Bio je prisiljen odreći se ne samo prava nasljeđivanja prijestolja, već je razbaštinjen te se morao odreći obiteljskog imena. Uzeo je novo ime Ferdinand Burg i ostatak života proveo povučeno u Tirolu. Svi spomeni njegova imena u carskim dokumentima su izbrisani, ali mu je car ipak priuštio novčanu pripomoć. Od malena boležljiv, 1915. je umro od tuberkuloze. Nije imao djecu.

Piše: Boris Blažina


Komentari