Psi se nisu mnogo promijenili još od kamenog doba!

Fotografija: YouTube screenshot

Donedavno se smatralo da su psi pripitomljeni prije dvadesetak tisuća godina, i to istodobno u Europi i istočnoj Aziji. Genetsko istraživanje Sveučilišta u Mainzu pokazalo je, međutim, da je čovjek od prirodnog neprijatelja, vuka, napravio svoga najboljeg prijatelja puno ranije – prije čak četrdeset tisuća godina, dakle još u kamenom dobu. Nažalost, istraživanje je pokazalo i da ne možemo sa sigurnošću znati gdje se to dogodilo.

Analizirajući DNK pronađen u ostacima brojnih prapovijesnih pasa, evolucijski genetičari nisu uspjeli otkriti koja nacija može reći da je na njenom današnjem teritoriju vuk naučio lajati. Ustvrdili su, doduše, da je vuk pripitomljen na jednome mjestu, na strogo ograničenom području, ali je nepoznato na kojem.

Ono što je osobito zanimljivo jest činjenica da su znanstvenici uspostavili jasnu i neprekinuta liniju genetskog razvoja kamenodopskih pasa i njihovih današnjih potomaka. Drugim riječima, DNK prapovijesnih lajavaca i onih koje danas vodimo na uzici – radilo se o patuljastim pinčevima, koje s lakoćom možemo “pospremiti” u džep, ili pak o njemačkim dogama, koje izgledaju poput omanjih konja – iznenađujuće je slična.

Piše: Lucija Kapural


Komentari