Gotovo stotinu milijuna godina, ovaj patuljasti dinosaur bio je zarobljen u jantarnoj smoli

Slika: Sci.News

Dugih 99 milijuna godina, životinja veličine današnjeg kolibrića počivala je u jantaru, poput kakve prapovijesne Trnoružice. Nije se radilo ni o kakvoj ptičici, već o – dinosauru!

Budući da ove izumrle gmazove najčešće zamišljamo kao gorostase, podatak može zvučati zbunjujuće, no valja znati da je među dinosaurima bilo i onih patuljasta rasta. Oculudentavis, kako je novootkrivena vrsta nazvana, bio je patuljak među patuljcima – riječ je o najmanjem dinosauru ikad pronađenom.

Lubanja ovoga fascinantnog stvorenja bila je, kao što smo već naveli, zarobljena u jantaru, fosilnoj smoli žute boje, zbog čega je nevjerojatno dobro očuvana. Premda velika kao nokat, u njenim čeljustima otkriveni su zubi koji nalikuju na zupce pile, što je znanstvenike navelo na zaključak da je ovaj mališan bio grabežljivac. Po svoj se prilici hranio insektima.

“U čeljusti je više od stotinu zuba, a čudne oči izviruju iz lubanje, gledajući ustranu. Nikad ranije nismo vidjeli nešto slično”, ispričao je paleontolog Jingmai O’Connor, profesor na Kineskoj akademiji znanosti u Pekingu i suradnik Prirodoslovnog muzeja u Los Angelesu.

O’ Connorova studija o malom dinosauru nedavno je objavljena u znanstvenom časopisu “Nature”, a profesor biologije Lars Schmitz, njen koautor, dodao je kako su otkrića poput ovoga rijetkost. “Fosilni ostaci malenih životinja često bivaju uništeni u naslagama poput gline, mulja ili pijeska. Ovaj put smo imali veliku sreću, budući da ih je jantar savršeno očuvao: čitavo mekano tkivo ostalo je na mjestu, zarobljeno u tome malenom prozoru u drevna vremena”.


Premda su ovakvi nalazi rijetki, povremeno ipak uveseljavaju paleontološku zajednicu. Prvi kostur dinosaura sačuvan u ovoj smoli otkriven je 2016. godine. Radilo se o repu nevelikoga pernatog gmaza iz razdoblja jure, otkrivenom na tržnici jantara u Mjanmaru.

Piše: Lucija Kapural

Komentari