Tragičan život “djevojke-deve: Provela je desetljeće u cirkusu nakaza, a obje njene kćeri umrle su kao bebe

Fotografija: YouTube screenshot

Nazivali su ga “Shakespeareom marketinga”, a taj nadimak pristajao mu je kao sliven. P. T. Barnum (1810. – 1891.) bio je političar, pisac i izdavač, no zapamćen je u prvom redu po bizarnim izlošcima, cirkuskim predstavama s onu stranu dobrog ukusa te njihovu ništa suptilnijem oglašavanju. Američka poslovica “svake minute rodi se naivčina” pripisuje se upravo njemu, najpoznatijem showmanu devetnaestog stoljeća.

Zabavljačku karijeru započeo je 1834. godine u New Yorku, kad je kupio zgradu muzeja, nazvao je po sebi te u njoj počeo izlagati kojekakve “zanimljivosti”. Jedan od ranih “hitova” bio je Charles Sherwood Stratton, mladić patuljastog rasta koji je nastupao pod umjetničkim imenom General Tom Tumb, nerijetko se odijevajući poput Napoleona. Pažnju javnosti privukle su i preparirane zvijeri postavljene u neobične položaje, žongleri, mađioničari, albino ljepotice, voštane figure čudovišta te prvi akvarij u Sjedinjenim Američkim Državama, no izložak koji je Barnumu donio planetarnu slavu bila je tzv. “sirena iz Fidžija”. Radilo se o pukoj obmani, odnosno o hibridu koji je Barnum sklepao u kućnoj radinosti, spojivši glavu i trup prepariranog majmuna s repom goleme ribe.

Sedamdesetih godina devetnaestog stoljeća, u sklopu svoga putujućeg cirkusa, producirao je još neukusnije spektakle. Možda najpotresnije bile su tzv. “izložbe nakaza”, gdje su nesretnici koje su priroda ili bolest učinili drugačijima pozirali pred posjetiteljima, često trpeći poruge i vulgarna dobacivanja. Najpopularnija atrakcija bili su Chang i Eng Bunker, blizanci međusobno spojeni kožom i zajedničkom jetrom. Pojam “sijamski blizanci” nastao je upravo po njima: braća su rođena u Tajlandu (tadašnji Sijam). Veliku popularnost stekle su i sijamske blizanke Daisy i Violet Hilton, rođene sa spojenim kukovima – kao atrakcija su izlagane od svoje treće godine.

Jedna od Barnumovih “zlatnih koka” bila je i Ella Harper (1870. – 1921.), djevojka rođena s rijetkim medicinskim stanjem poznatim kao kongenitalna hiperrastezljivost – koljena su joj bila okrenuta naopako, pa su joj noge podsjećale na one u kakvog papkara (na slici!). Nesretnica, inače lijepa i natprosječno inteligentna, hodala je koristeći ruke i noge, izazivajući sažaljenje ali i podsmijeh okoline. Pod Barnumovu pasku došla je kao šestogodišnjakinja. Ovaj, suptilan kao uvijek, reklamirao ju je kao “djevojku-devu”. Spektakla radi, u cirkusu nakaza bi joj katkad kao pratnju doveo pravu devu, što je izazivalo salve smijeha publike. Ella je stoički trpjela sva poniženja, mudro stavljajući zaradu na stranu.

Kad je navršila šesnaest godina, napustila je Barnuma i njegove groteskne predstave. Kasnije je uspjela završiti studij te se čak i udati za muškarca po imenu Robert Savely. Godinu dana nakon vjenčanja, paru se rodila djevojčica, Mabel Savely. Nažalost, malena je preminula kao beba. Nekoliko godina kasnije, supružnicu su posvojili djevojčicu iz lokalnog sirotišta i nazvali je Jewel Savely, no ni ona nije doživjela prvi rođendan. Slomljena tragedijama, Ella Harper je oboljela od karcinoma te preminula u dobi od pedeset jedne godine. Pokopana je na groblju Spring Hill u Nashvilleu, pored svojih kćeri.


Piše: Lucija Kapural

Komentari