Sultan koji je spasio 250.000 Židova: “U Maroku su svi Marokanci!”

Fotografija: Wikimedia Commons

Tko je napisao prvi znanstvenofantastični roman? Kakvu je ulogu tijekom Drugoga svjetskog rata odigrao marokanski sultan? Po kojem je podvigu zapamćena Mary Ann Patten? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Mnogi misle da je znanstvena fantastika moderan žanr, no prvi poznati roman te tematike nastao je u davnome drugom stoljeću. Riječ je o “Istinitim pripovijestima”, djelu čuvena grčkog retoričara i proznog pisca Lukijana (115. – 180.). Međuplanetarna putovanja i ratovi, izvanzemaljska gigantska bića i umjetni oblici života samo su neki od motiva u ovome satiričnom romanu.

2. Marokanski sultan Muhamed V. (1909. – 1961.) zapamćen je kao čovjek koji je osigurao marokansku nezavisnost od francuske kolonijalne vlasti, ali i onaj koji je nacističkom režimu rekao odlučno “ne” (na slici!). Kad mu je naloženo da sve Židove u zemlji – njih 250.000 – izruči u koncentracijske logore, odgovorio je: “U Maroku su svi Marokanci”. Niti jedan marokanski Židov nije deportiran ni ubijen tijekom Drugoga svjetskog rata.

3. Očeve osnivače – političare i državnike čije su odluke rezultirale nezavisnošću Trinaest kolonija od britanskog imperija i njihovom transformacijom u federaciju danas poznatu pod nazivom Sjedinjene Američke Države – često zamišljamo kao mudre, smrknute starine. No, te 1776. godine, kad je donesena Deklaracija o nezavisnosti, mnogi od njih bili su mladići: Aaron Burr imao je 20, Alexander Hamilton 21, James Madison 25, John Jay 29 a Thomas Jefferson 33 godine!

4. Pirate, morske razbojnike koji siju strah i trepet od feničkog razdoblja do dana današnjeg, u filmovima često prikazuju s povezom na oku i papigom na ramenu. Ne postoji, međutim, niti jedan povijesni dokaz da su držali ove ptice kao kućne ljubimce.


5. Nakon što je čitav sovjetski nacionalni hokejaški tim poginuo u avionskoj nesreći 1950. godine, Staljinov sin Vasilij, menadžer tima, skrio je vijest o katastrofi kako bi izbjegao očev gnjev, a za svakog igrača pronašao je zamjenu. Staljin nikada nije primijetio da se to dogodilo.

6. Mary Ann Patten (1837. – 1861.) upisala se u povijest kao prva žena koja je vršila dužnost kapetana američkoga trgovačkog broda. Preuzela ju je igrom sudbine, nakon što joj se muž, kapetan klipera “Neptune’s Car”, teško razbolio u blizini rta Horn. U pedeset šest dana, koliko je zapovijedala, ugušila je jednu pobunu, stekla poštovanje posade i uspjela održati voljenog muškarca na životu, proučivši niz debelih medicinskih knjižurina, te uspješno odvezla plovilo na odredište. U trenutku kad je “Neptune’s Car” pristao u luci u San Francsicu, Patten je imala tek devetnaest godina i trudnički trbuh. Američke tiskovine slavile su je zbog njezina junačkog podviga, no skromna Mary smatrala je da nije učinila ništa posebno. “Samo sam vršila dužnost supruge, kako sam se i zaklela na vjenčanju”, objasnila je novinarima.

7. Legendarna američka atletičaka Wilma Rudolph (1940. – 1994.), osvajačica četiri olimpijske medalje i prva žena koja je 200 metara pretrčala za manje od 23 sekunde, odrasla je u siromašnoj obitelji s dvadeset dvoje djece, a kao djevojčica nije mogla ni sanjati da će jednog dana postati sportska zvijezda. Malena Wilma je, naime, preboljela dječju paralizu, zbog čega je prohodala tek u dvanaestoj godini te je dugo nosila protezu na nozi.

Piše: Lucija Kapural

Komentari