Rijedak fenomen eksplozije zuba i moguće pojašnjenje

Fotografija: Tips Make.

Strah od zubara je široko rasprostranjen, a statistike pokazuju da se više od polovice odraslih suočava s ovom neugodnom emocijom. Problemi sa zubima su bolni i frustrirajući od davnih vremena. Danas ćemo se baviti jednim fenomenom za kojega možda niste nikada čuli, a ako kojim slučajem spadate u dentalofobe, onda najbolje zaobiđite ovaj članak.

Prva tri zabilježena slučaja

Fenomen eksplodiranja zuba je rijedak i zato slabo poznat. On je dokumentiran u desetak slučajeva koji su se zbili tijekom 19. i ranog 20. stoljeća. Svima njima je prethodilo razdoblje ekstremne boli. Prva tri poznata slučaja zabilježio je stomatolog W. Atkinson koji je pisao za renomirani američki stomatološki časopis The Dental Cosmos. On je opisao tri takva slučaja. Prvi se zbio 1817. godine, a njegov glavni akter bio je svećenik kojega je počeo strahovito boljeti zub. Ta je bol postala toliko ekstremna da je u trenucima očaja čovjek lupao glavom o zid, ponekada je pak pokušavao zatomiti patnju zagnjurivanjem glave u ledenu vodu. Sve ovo nije urodilo plodom, ali je njegova muka prošla nakon što mu je eksplodirao zub. Idući zabilježeni slučaj, kojega je opet opisao Atkinson je vezan uz stanovitu Letitiju koja je imala stalne zubobolje tijekom 1830. godine. Isprobavala je sve moguće dostupne lijekove na tržištu, ali ništa joj nije pomagalo, sve do spasonosne eksplozije s kojom je nestala bol, ali i zuba koji je bio razlomljen u 1000 komadića. Treći se slučaj kojega je opisao Atkinson dogodio 1855. godine, a glavna akterica je opet bila jedna žena po imenu Anna. U njenom slučaju zub nije raznesen u komadiće kao u prethodna dva već je prepolovljen uz eksplozivni prasak.

Drugi slučajevi

No, ovakve neobične pojave nije zabilježio samo Atkinson već i neki drugi stomatolozi poput J. Phelpsa Hiblera u drugoj polovici 19. stoljeća. On je liječio zub mladoj ženi, koja je nedugo nakon toga doživjela strahovitu eksploziju zuba, a koja je završila potresom mozga i privremenim gubitkom sluha. Kroz rano 20 . stoljeće ovakvi su se slučajevi nastavili događati. Tijekom vremena javila su se njihova različita objašnjenja.


Zašto je došlo do eksplozija zuba?

Sam je Atkinson o tome imao više teorija, a prema jednoj od njih karijes je doveo do nakupljanja plina u zubima koji je uzrokovao eksploziju zuba. No kako su zubi čvrste strukture stručnjaci smatraju da teško da bi eksplodirali uslijed karijesa. Osim toga karijes se ne pojavljuje unutar zuba već dolazi izvana i posljedica je prehrane i manjka oralne higijene. Jedno od predloženih pojašnjenja ovog fenomena je da su zubi eksplodirali zbog metalnih plombi koje su se izrađivale od različitih metala popu kositra, olova i srebra. Neki stručnjaci pretpostavljaju da je kombinacija ovih metala dovela do spontane elektrolize odnosno svojevrsnog pretvaranja zuba u bateriju pri čemu se ispod ili unutar ispune mogao stvoriti vodik, a koji je onda mogao uzrokovati eksploziju.

Koliko se može zaključiti riječ je o pacijentima koji su pripadali bolje situiranom sloju ondašnjeg svijeta. Ne znamo jesu li oni imali metalne plombe, međutim kako su ove plombe ušle u upotrebu 1816., a prvi zabilježeni slučaj je iz 1817. vrlo je vjerojatno da su one mogle biti uzrok eksplozijama.

Nakon 20-ih godina prošlog stoljeća eksplozije više nisu zabilježene u zubarskoj praksi. Danas moderna stomatologija teži primjeni materijala koji su što je više moguće usklađeni s našim tijelom, pa više nema razloga za strah od eksplozije zuba.

Piše: Sonja Kirchhoffer

 

Komentari