Posljednji “divlji” Indijanac: Postao je predmet proučavanja antropologa, no učestali kontakti sa zapadnjacima, na čije bolesti nije bio imun, koštali su ga života!

Fotografija: YouTube screenshot

Kakva je nemila sudbina snašla plemiće koji su se 1184. sastali u jednoj njemačkoj crkvi? Kada su stvorene prve konjske štale? Tko je bio Indijanac Ishi? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Radio, masovni medij zasnovan na tehnološkom postupku prijenosa govora i zvuka putem radiovalova, razvio se 1910-ih i 1920-ih, primjenom tehničkih inovacija na području radiodifuzije. Godine 1909. Charles D. Herrold je, u San Joséu u Californiji, započeo prvo redovito radijsko emitiranje. Dok je u većini europskih zemalja radio isprva bio pod državnim nadzorom, u SAD-u je od početka dominantan model komercijalni radio, financiran reklamama. Zanimljivo, američki oglašivači isprva su bili skeptični po pitanju reklamiranja u eteru, smatrajući da bi svojom nasrtljivošću mogle odbiti kupce – nije postojala mogućnost da jednostavno okrenu stranicu ako im se određeni sadržaj ne sviđa, kao kod tradicionalnih reklama u tiskovinama.

2. Godine 1184. njemačko-rimski car Henrik VI. (1165. – 1197.) pozvao je plemiće iz svih dijelova carstva na sastanak u Crkvi sv. Petra u Erfurtu. Drveni pod, međutim, nije mogao podnijeti težinu tolikih ljudi, pa su ovi kroz njega propali ravno u – septičku jamu! Oko šezdeset muževa plave krvi ugušilo se u izmetu.

3. Najstarije konjske štale datiraju iz drevnog Egipta. Stvorene oko 1300. godine prije Krista, zauzimale su površinu od gotovo šezdeset četvornih kilometara, a bile su dom za petstotinjak konja. Doista ne zavidimo osobama koje su ih morale čistiti!

4. Razvoj tenkova počeo je tijekom Prvoga svjetskog rata, nakon izuma benzinskog motora s unutarnjim izgaranjem, koji je omogućio da vozilo bude manje a motor učinkovitiji i lakši od ranije korištenih parnih kotlova. Prvo ovakvo oklopljeno borbeno vozilo, odmilja nazvano “Mali Willie”, konstruirano je u u Velikoj Britaniji tijekom kolovoza i rujna 1915. godine, a drugi prototip bio je poznat kao “Majka”. Nova vozila isprva su nazivana kopnenim brodovima (“land ships”), a kasnije se za njih ustalio engleski naziv za rezervoar (“tank”).


5. Godine 1972., američki astronaut Charles Moss Duke Jr., pilot lunarnog modula, sudjelovao je u NASA-inoj misiji “Apollo 16”, upisavši se u povijest kao deseti najmlađi čovjek koji je kročio po Mjesecu te jedan od dvadeset četvorice koji su putovali na Zemljin prirodni satelit. Tom prilikom, na Mjesečevoj površini ostavio je plastificiranu fotografiju svoje obitelji, koja se ondje još uvijek nalazi.

6. U ljeto 1911. godine, posljednji “divlji” Indijanac (na slici!) stupio je u kontakt sa zapadnjacima u Sjedinjenim Američkim Državama. Ishi (1861. – 1916.), kako su ga nazivali, pripadao je etničkoj skupini Yana, nastanjenoj na području današnje Kalifornije. U vrijeme zlatne groznice, bijelci su je gotovo zbrisali s lica zemlje. Preživjeli su se povukli u zabačene krajeve, krijući se od agresivnih došljaka. S vremenom, naseljenici su zaboravili na njih – sve do pojave posljednjega preživjelog, Ishija. “Otkriven” je pri pokušaju krađe mesa, zbog čega je bačen u zatvor. Odbijao je jesti i piti, a niti jedan jezik na kojem su mu se obraćali nije razumio. Postao je predmet proučavanja antropologa, s kojima je s vremenom počeo komunicirati, no učestali kontakti sa zapadnjacima, na čije bolesti nije bio imun, teško su mu narušili zdravlje. Sa svojim liječnikom, uglednim Saxtonom T. Popeom, razvio je prijateljski odnos te ga je čak podučavao izradi lukova i strijela te plemenskim napjevima. U nekoliko navrata su zajedno išli u lov. Nažalost, Ishi nije dočekao pedeset šesti rođendan. Umro je od tuberkuloze, a posljednje riječi,upućene požrtvovnom liječniku, su mu bile: “Ti ostaješ, prijatelju. Ja odlazim”.

7. Afroamerikanac Laurence Clifton Jones (1882. – 1975.) život je posvetio podučavanju siromašna crnačkog stanovništva u ruralnim krajevima Mississippija. U vrijeme rasne segregacije, bio je to opasan pothvat. Jednog dana, Jones je pao u ruke raspomamljene gomile koja ga je htjela linčovati. Umjesto konopca oko vrata, dobio je njihovo divljenje: slušajući njegov vatreni govor o važnosti pružanja obrazovanja obespravljenima, dirnuo je duše na logično argumentiranje nenavikle bjelačke rulje. Ne samo da ga nisu ubili već su i prikupili znatnu svotu za jednu od Jonesovih škola!

Piše: Lucija Kapural

Komentari