Kutija smrti: Jeziva višestoljetna praksa kažnjavanja ubojica i pljačkaša u Mongoliji

Ilustracija: Pixabay

Tko je, iz glupog hira, uništio jedno od svjetskih athitektonskih čuda? Kako su u Mongoliji stoljećima kažnjavani najteži prekršitelji zakona? Koja se biljka u antici koristila kao panacea, univerzalni lijek za sve bolesti? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Drevni običaj kažnjavanja kriminalaca u Mongoliji, koji se u nekim krajevima ove azijske države zadržao sve do početka dvadesetog stoljeća, uistinu je bio jeziv. Prekršitelje, u pravilu ubojice i pljačkaše, zatvarali su u drvenu kutiju, iz koje bi im virila samo glava. Trajanje kazne ovisilo je o težini zločina, no većina iz kutije nije izišla živa: umrli su u mukama, od gladi i žeđi.

2. Najveći hram antičkog svijeta, onaj Artemidin u Efezu, 356. godine prije Krista spalio je čovjek po imenu Herostrat, samo iz jednog razloga – kako bi se proslavio. U spomen tog nedjela, nastao je izraz “herostratsko djelo”, kojim se označava bezuman čin počinjen iz slavohleplja, a na štetu zajednice. Herostrat nije dugo uživao u statusu “zvijezde”: pogubljen je, a samo spominjanje njegova imena proglašeno je zločinom kažnjivim smrću.

3. Thorbjørn Jagland, tadašnji norveški ministar vanjskih poslova, 2001. godine je, šaleći se na račun tadašnjeg predsjednika Gabona Omara Bonga, iskazao manjkavo poznavanje zemljopisa. “Sad ćeš ti vidjeti Bonga iz Konga!”, bubnuo je, što je godinama bila omiljena pošalica norveških diplomata.

4. Drevni Egipćani bili su poznati po proizvodnji mirisnih ulja, kojom su se bavili isključivo svećenici. Pripadnici viših slojeva na glavama su nosili malene tuljce napravljene od masti i eteričnih ulja, koji su se topili i polagano otpuštali miris.


5. Američki predsjednik Theodore Roosevelt (1858. – 1919.) planinu Devil’s Tower (“Vražji toranj”) u Wyomingu 1906. godine je proglasio nacionalnim spomenikom. U davnoj prošlosti, lokalna indijanska plemena smatrala su je svetom i nazivala Math ó Thípila, što znači “dom medvjeda”. Prema legendi, planina je nastala kao odgovor na molitve djevojke koja je tražila zaklon od čopora gladnih medvjeda.

6. U drevnoj Cireni, glavnom gradu antičke pokrajine Cirenaike, rasla je biljka zvana silfij (silphium). Grci i Rimljani koristili su je kao začin, parfem, afrodizijak, kontracepcijsko sredstvo te lijek za tegobe u rasponu od menstrualnih grčeva preko višestrukih fraktura i ugriza do zloćudnih tumiora. Prema legendi, biljka se pojavila nakon tajanstvene crne kiše prije 2.500 godina. Nažalost, zbog neumjerenog branja, danas više nigdje ne raste.

7. Ettore Bugatti (1881. – 1947.), slavni talijanski konstruktor automobila, u slobodno se vrijeme bavio dizajnom obuće. Osobito zanimljive su njegove “cipele za gospodu”, koje imaju izbočenje za svaki pojedini prst.

Piše: Lucija Kapural

Komentari