Zatvorska ćelija Ala Caponea bila je više nego udobno “gnijezdo”

Fotografija: Eastern State Penitentiary

U filmovima možemo vidjeti da mafijaški šefovi često u zatvorima nastavljaju živjeti solidnim životima, a da je tome stvarno tako pokazuje i Al Caponeova ćelija. On je između ostalih zatvora boravio i u onom Eastern State Penitentiary u Philadelphiji, gdje su šefu organiziranog kriminala bile dozvoljene stvari koje se inače nisu dozvoljavale svima. Zanima li vas nešto više o Caponeovim zatvorskim danima odnosno njegovom smještaju, zavirite u članak kojega smo danas pripremili za vas.

Povlašteni tretman

Unatoč tome što su vlasti poricale da Capone ima bilo kakav povlašteni tretman, sam dio zatvora u kojem se netko našao, barem onoga u Philadelphiji bio je “živim svjedokom” financijske moći odnosno nemoći te osobe. Tako se Caponeova ćelija nalazila u djelu zatvora koji je nosio naziv Park Avenue Block, a koji je bio rezerviran samo za one s podebljim bankovnim računima. U ovom je zatvoru završio nakon što je 1929. uhićen zbog posjedovanja neprijavljenog pištolja kalibra 38.

Vrijeme čitanja i doniranja

Njegova je ćelija navodno imala luksuzne orijentalne sagove, skupe starinske ormare, prekrasne svjetiljke. Naravno da takav smještaj nije bio dostojan Caponeovih navika koje su bile izgrađene na znatno većem luksuzu, poput onog zabilježenog u njegovoj vili u Miami Beachu, ali je ćelija imala sasvim pristojan ugođaj. Caponeova ćelija je kasnije pretvorena u muzej. U ćeliji je postojao i gramofon na kojem je Capone često slušao glazbu. Kažu da su ovim povlaštenim zatvorskim blokom u Caponeovo vrijeme odjekivali zvukovi valcera, koje je ovaj navodno obožavao. Vrijeme u zatvoru je provodio u čitanju i doniranju u dobrotvorne svrhe. Iako je imao reputaciju hladnokrvnog ubojice bio je spreman izdašno donirati novac, pa je tako dao velike novčane iznose dječjoj bolnici, kao i zatvorenicima s kojima se sprijateljio, odnosno njihovim obiteljima. Spriječio je deložaciju žene s osmero djece, jednoj je ženi platio bolničke račune, dok je njenom mužu ponudio posao pri čemu je ovaj pažljivo odbio ponuđeno, bojeći se da će radni zadaci uključivati manje ugodne zadatke poput “pokoje” likvidacije.


Stvarnost ili politička korektnost

Moramo nadodati da je nedavno došlo do promjene u muzejskom postavu Caponeove ćelije u zatvoru Eastern State Penitentiary, i da ova ćelija danas bitno drugačije izgleda od rekonstrukcije koja je bila donedavno ovdje dostupna javnosti. Stručnjaci navode da je ova rekonstrukcija bliža onome u čemu je Capone boravio. No je li tome bilo doista tako, teško je reći. U nju je dodan sada i krevet njegovog prijavljenog cimera Billa Colemana, a sve je ušminkanije nego prije.

Fotografija: Eastern State Penitentiary

Al Capone na jednu noć

U svakom slučaju vidljivo je u obje rekonstrukcije da je Capone imao poseban tretman u zatvoru jer mu je to omogućavao potkupljivi zatvorski sustav. No, iako je ova metoda “ja tebi, ti meni” dobro funkcionirala u Philadelphiji i vjerujemo da je dobro poznata hrvatskim građanima, to nije bio slučaj s ostalim zatvorima u kojima je Capone boravio.

Ako želite na jednu noć biti Al Capone možete iznajmiti njegovu ćeliju u ovom zatvoru u Philadelphiji, koji je zatvoren 1971. godine, te provesti u njoj manje-više romantičnu večer uz glazbu s njegova gramofona, naravno ako si tako nešto možete priuštiti.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari