Je li ovaj naš Dubrovčanin bio najsretniji ili najnesretniji čovjek na svijetu?

Ilustrativna fotografija: Screenshot YouTube ( Guardian News).

Sreća je neodređen filozofski pojam. Tako neki smatraju da su osobe koje prežive strašne nesreće nevjerojatno sretne, a neki pak da su nesretne što su im se one uopće i  dogodile. U osnovi nekima je čaša uvijek polupuna, a drugima poluprazna, pa osoban stav prema vrlo varljivoj sreći velikim dijelom utječe na percepciju sreće odnosno nesreće. Danas ćemo se pozabaviti slučajem čovjeka kojem stvarno u životu nije išlo, čak i za standarde onih koji se deklariraju kao nepopravljivi optimisti. O čemu je točno riječ pročitajte u našem današnjem članku.

Iako nije junak akcijskih filmova proživio je niz avantura

Ono što vidimo u akcijskim filmovima rijetko se događa u stvarnom životu, no da čovjek može preživjeti gotovo nemoguće situacije pokazuje slučaj našeg čovjeka Frane Selaka. Iako ovaj Dubrovčanin nije junak akcijskih filmova te je živio daleko od svjetla filmskih reflektora proživio je niz pravih akcijskih avantura. Sam je svojevremeno o svojoj sudbini rekao iduće:

Moglo bi se na to gledati dvojako. Bio sam ili najnesretniji čovjek na svijetu, ili najsretniji. Više volim vjerovati u ovom drugo.

Prvo autobus, pa onda i vlak


Ovaj je profesor glazbe dobar dio svog života proveo u Bosni, i prva njegova veća nezgoda dogodila se kada je putovao iz Odžaka prema Modrići 1957. godine. U autobusu su bili samo vozač i on, a obojica su bila pod utjecajem alkohola i u jednom trenutku vozač je izgubio kontrolu nad vozilom. Nakon toga sve se odigralo u trenutku, udarili su u rub ograde mosta, a potom se ‘sljuštrili’ u rijeku  Bosnu. Na sreću rijeka na tom mjestu nije bila duboka i sve je prošlo dobro za obojicu s tek pokojom ogrebotinom. Iduće godine promijenio je prijevozno sredstvo, zlu ne trebalo pa je sjeo na vlak i krenuo iz Sarajeva prema Dubrovniku. No i ovaj puta je imao peh i na tračnice vlaka pala je velika stijena što je rezultiralo novom nesrećom. Vlak je iskočio iz tračnica i završio u ledenoj rijeci Neretvi. Naš je nesuđen junak Frane uspio izvući živu glavu, a je u nesreći i sam spasio nekoliko osoba.

“Treća sreća” avion

Godine 1962. trebao je krenuti na put iz Zagreba prema Rijeci, ovaj puta je odlučio da neće putovati ni autobusom ni vlakom već avionom. Tijekom leta dok se opuštao u razgovaru s lijepom stjuardesom u zadnjem dijelu aviona, odjednom je sve stalo i nastupila je praznina. Kasnije kada se probudio nalazio se u šok sobi u jednoj od zagrebačkih bolnica. Saznao je da su on i stjuardesa jedini preživjeli avionsku nesreću. Računa se da je Frane pao s oko 800 metara visine na plast sijena, i da nije imao nikakvih spomena vrijednih ozljeda.

Avantura zvana osobni automobil

Sada je već vrag odnio šalu pa je nakon promišljanja što i kako dalje odlučio se koristiti osobnim automobilom. No, ni to se nije pokazalo sretnim izborom. Zaredale su nesreće, u prve dvije su se   dogodile 1971. i 1972. Dva puta mu se zapalio automobil dok je u trećoj naletio na prikolicu kamiona koja mu se ispriječila na putu zbog čega je pao u ponor dubok oko 150 metara. Spasila ga je to što nije bio vezan zbog čega je završio u granju na stijenama, a auto na dnu provalije. Niti u jednoj od ovih nesreća opet nije zadobio veće ozljede.

Život kao čudan roman

A da život piše čudne romane pokazuje i to što je u svojoj 73-oj godini dobio na lotu šest milijuna i četiristo tisuća kuna. Bila je to svota koju je dobio nakon odbitka poreza. Novac je brzo potrošio, a nakon toga je bio nezadovoljan jer se u svijetu pročulo za njegov slučaj pa su se o njemu snimali “filmovi” i reklame, a zbog čega se počeo osjećati predmetom opće poruge. No, najviše ga je boljelo što za svoju priču nije dobio ništa ili jako malo novca. Umro je vjerojatno ogorčen  2016. godine.

I sada prosudite sami je li Frane bio najnesretniji ili najsretniji čovjek na svijetu.  Da nije bilo ovog zgoditka na lotu vjerojatno bismo bili skoloniji prvoj opciji, ovako nekako nam se čini da se kolo sreće okrenulo i da je najnesretniji čovjek na svijetu dočekao svoj trenutak velike sreće. Znamo da nije u novcima sve, ali velika većina stvari je, ma što o tome drugi tvrdili.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari