Bizaran optički aparat drevne morske životinje: Imala je pet očiju, poredanih u dva reda!

Ilustracija: Sci.News

U kambriju, prvom razdoblju paleozoika, pojavilo se više od devet stotina novih životinjskih vrsta, a znanstvenici su ovaj fenomen nazvali “kambrijskom eksplozijom”. Nikad ranije nije zabilježen takav nagli evolucijski pomak, a procjenjuje se da je trajao oko pedeset milijuna godina što je, u geološkom smislu, kratki period.

Predak današnjeg škampa

U tome naglom bujanju života, svoje je mjesto našao i osebujni beskralježnjak sličan današnjem škampu. Sjajno očuvani fosilni ostaci ove nevelike životinje nedavno su otkriveni na području formacije Yu’anshan na jugu Kine. Vrsta, koja se morskim dnom kretala prije otprilike 518 milijuna, dobila je ime Kylinxia zhangi.

Pripadala je člankonošcima, skupini u koju ubrajamo kukce, rakove i račiće, kao i izumrlu paleozojsku skupinu trilobita. Riječ je o organizmima sa segmentiranim tijelom te ekstremitetima na svakom segmentu.

Pet očiju u dva reda


“Ovo stvorenje pruža nam važan uvid u filogenetske veze ranih člankonožaca i starijih koljena beskralježnjaka. Dok njegova sengmentirana građa i čvrsti egzoskelet upućuju na pripadnost pravim člankonošcima, optički aparat mu je primitivan”, ispričao je voditelj istraživanja Han Zeng, objašnjavajući kako je ovo stvorenje imalo čak pet kompozitnih očiju, poredanih u dva reda.

“Dva prednja bila su dvostruko veća od stražnja tri oka. Ovakva konfiguracija ranije je viđena samo kod mnogo starije vrste nazvane Opabinia regalis”, dodao je znanstvenik, profesor na Institutu za geologiju i paleontologiju u Nanjingu.

Karika koja nedostaje

Otkriće kineskih stručnjaka predstavlja ključan tranzicijski fosil, koji potvrđuje Darwinovu teoriju evolucije. “Ovaj fosil je karika koja je nedostajala u razvojnom nizu od primitivnog koljena Anomalocaris do pravih člankonožaca!”, s uzbuđenjem je ispričao Zengov dugogodošnji suradnik Maoyan Zhu, naglasivši kako je riječ o iznimno važnom otkriću.

Piše: Lucija Kapural

Komentari