Američki Robin Hood: Zloglasni pljačkaš u kome su zemljaci gledali junaka

Fotografija: YouTube screenshot

Zašto su Amerikanci u pljačkašu banaka Charlesu Arthuru Floydu gledali spasitelja? Tko ili što je bio Rim, za kojim je plakao car Flavije Honorije? Na koji su način prostitutke viktorijanskog doba “štopale” vrijeme klijentima? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Tridesetih godina prošlog stoljeća, u vrijeme kad je “ordinirao” po državama na zapadu SAD-a, pljačkaš banaka Charles Arthur Floyd (1904. – 1934.) postao je neka vrsta zvijezde (na slici!). O naočitom kriminalcu, kojem su nadjenuli nadimak “Pretty Boy” (“Lijepi momak”), mediji su izvještavali kao o suvremenoj inačici Robina Hooda. Floyd, naime, u bankama nije samo krao novac već i uništavao potvrde o hipotekama, čime je mnoge zemljake oslobodio iz dužničkog ropstva. Njegov kriminalno-osloboditeljski put završen je zahvaljujući agentima BOI-a, preteče FBI-a, koji su ga proglasili za “državnog neprijatelja br. 1”. Predvođeni Melvinom Purvisom, nakon dugačke potjere napunili su ga mecima u polju kukuruza. Imao je samo trideset godina. U nizu biografskih filmova, najčešće je prikazivan kao jedna od tragičnih figura iz razdoblja Velike depresije.

2. Kupovinu danas ne možemo ni zamisliti bez kolica za namirnice, no u vrijeme kad je ta metalna konstrukcija s kotačićima bila novotarija, kupci su prema njoj imali otpor. Američki biznismen Sylvan Nathan Goldman (1898. – 1984.), vlasnik lanca trgovina i izumitelj kolica za kupovinu, bio je prisiljen unajmiti desetke lažnih kupaca čiji je zadatak bio potaknuti one prave na korištenje kolica.

3. Sergio Leone (1929. – 1989.), talijanski filmski mag koji je ponajbolje uratke ostvaro u žanru tzv. “špageti vesterna”, odrastao je u Rimu, u vrijeme Mussolinijeve vladavine nad Italijom. Manje je poznato da je u svijet sedme umjetnosti ušao na poticaj roditelja. Otac Vincenzo bio je, naime, cijenjeni glumac, scenarist i redatelj iz razdoblja nijemog filma, poznatiji pod umjetničkim imenom Roberto Roberti, a majka Bice Waleran slovila je za karakternu glumicu.

4. Godine 1939., kad je američki predsjednik Franklin Delano Roosevelt (1882. – 1945.) podigao porez za one koji zarađuju preko pet milijuna dolara godišnje na vrtoglavih 79 posto, ta odredba mogla se primijeniti samo na jednu osobu u zemlji: basnoslovno bogatog industrijalca Johna D. Rockefellera!


5. Prema nekim povjesničarima, zapadnorimski car Flavije Honorije (384. – 423.) rasplakao se poput curice kad su mu glasnici rekli da je Rim pao. Car je, naime, mislio da govore o stradanju njegova ljubimca, pijetla kojem je nadjenuo ime Rim. Shvativši da se radi “samo” o gradu, navodno je s olakšanjem uzdahnuo!

6. Pokazivanje srednjeg prsta bilo je pogrdna gesta i prije 2.400 godina. Naime, zapisi iz antičke Grčke i Rima pokazuju da se, u sličnom kontekstu, uvelike koristila u ono vrijeme. U Americi je prvi put dokumentirana 1886. godine, a pretpostavlja se da su je ondje donijeli talijanski imigranti.

7. Viktorijansko doba obilježio je nagli razvoj kapitalističke proizvodnje, privredni prosperitet i razvoj građanskog društva. Premda je u tom periodu čednost smatrana ultimativnom vrlinom, barem za pripadnice nježnijeg spola, prostitucija je i dalje cvala. Zanimljivo, onodobne “prijateljice noći” koristile su posebne svijeće, koje su gorjele točno sedam minuta. Kad bi se svijeća ugasila, bio je to znak da je “seansa” završena ili da mušterija mora nadoplatiti još jednu.

Piše: Lucija Kapural

Komentari