Katastrofična pauza promijenila način kuhanja čaja u tenkista

Čaj u svakom trenutku. Fotografija: Screenshot YouTube ( Smithsonian Channel).

Kao što većina nas ne može započeti dan bez kave, Britanci ne mogu bez čaja. Ovi napitci u osnovi imaju istu funkciju, oni su tu da predahnemo, popričamo, nekog utješimo. Drugim riječima imaju različita svojstva. Kava i čaj se konzumiraju i u vojsci, s tim da su Britanci svoju kulturu ispijanja čaja malo digli na viši nivo.

Kao i tijekom radnog vremena vojnici imaju pravo na određenu pauzu. Jedna takva katastrofalna pauza za čaj zbila se 13. lipnja 1944., samo nekoliko dana nakon što su saveznici izvršili desant na Normandiju. Britanski general Bernard Montgomery naredio je 22. oklopnoj brigadi da se probije do grada Caena, smještenog samo na 10 km udaljenosti od La Manchea. Zbilo se to 12. lipnja 1944. Kako su tenkovi prilično spori oni su na “odmorište” stigli u jutarnjim satima idućeg dana. Tijekom puta nisu vidjeli neprijatelja, zbog čega su zapovjednici odlučili napraviti stanku za čaj u 8 sati i 30 minuta. U tom su trenutku bili na više od pola puta do svog odredišta, i činilo se da je to najbolje vrijeme za pauzu jer što se više budu približavali cilju, vremena za novi čaj biti će sve manje. Britanski časnici su nakon zaustavljanja održali sastanak u jednoj od obližnjih kuća dok su tenkovske posade kuhale čaj.

Čaj u tenku. Fotografija: Screenshot YouTube.

Kako skuhati čaj na bojištu?

U to vrijeme da bi vojnici skuhali čaj morali su napustiti svoja oklopna vozila i kao improvizirani štednjak iskoristiti prazne kante za gorivo koje bi do pola ispunili pijeskom, a za samo kuhanje su rabili prazne velike konzerve od pekmeza. Da bi si skuhali vodu izlili bi benzin u pripremljenu kantu s pijeskom, zatim bi napunili praznu konzervu s vodom i stavili ju na pijesak natopljen benzinom i bacili šibicu. Nakon što bi plamen buknuo voda bi bila brzo zagrijana. U konzevu bi potom ubacili mješavinu konzerviranog mlijeka pomiješanog s čajem i dodali šećer. Ne bi li se izgubio okus benzina, ili dobro bar neutralizirao jednostavno su bacali upaljenu šibicu u čaj.

No, 200 m dalje od odmorišta tog 13. lipnja 1944. godine bio je neprijatelj koji je iskoristio situaciju. Superiorni njemački tenkovi tipa Tiger u napad su krenuli u 9 sati i 5 minuta. Naravno pauza za čaj nije trajala 15 minuta i nije se mogla održavati u točno isprogramirano vrijeme. Taj je katastrofičan 13. dan u lipnju utjecao na britansku vojsku. Vojno zapovjedništvo je odlučilo da posade tenkova više neće moći imati pauzu na kojoj će napuštati vozilo da bi skuhale čaj već će se čajevi kuhati u pokretu. Zato su posade poslijeratnih tenkova još tijekom 1945. dobile mogućnost kuhanja čaja u samom tenku, što možete vidjeti u priloženom kratkom videu.


Želite li doživjeti nešto slično ovome, naravno bez katastrofalnog kraja, posjetite Muzej tenkova u povijesnom gradu Warehamu, u pokrajini Dorset u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari