Zbog uloge koja mu je donijela “Oscara”, smršavio je 25 kilograma – izgledao je tako loše da su prijatelji mislili kako umire!

Neki glumci pažljivo biraju projekte, zazirući od brze zarade i nekvalitetnih uloga. Nekima je stalo samo do toga da napune džepove, pa će “umjetnički integritet” bez razmišljanja objesiti mački o rep sve dok je priljev dolara na bankovni račun kontinuiran. A tu je i Matthew McConaughey. Na početku karijere, nazivali su ga “nasljednikom Paula Newmana”. Baš kad se činilo da se hvalospjevi kritičara nikad neće stišati, glumac je, ničim izazvan, odlučio provesti desetljeće snimajući ljigave romantične komedije, u kojima bi do treće scene obavezno pokazao goli torzo, a do posljednje odveo glavnu junakinju do oltara. Ljubitelji sedme umjetnosti već su ga bili otpisali kao “prodanu dušu”, kad gle: McConaughey je, jednu za drugom, nanizao toliko karakternih uloga da bi i Anthony Hopkins pozelenio od zavisti. U uloga u “Pravom detektivu”, serijalu koji se kvalitetom uspio približiti kultnoj “Žici” i nenadmašnoj “Obitelji Soprano”, donijela mu je nove horde fanatičnih obožavatelja, a kritičari su čak skovali termin za preokret u njegovoj karijeri – nazvali su to The McConaissance, renesansom Matthewa McConaugheya!

Majka na službenom putu

Matthew David McConaughey rođen je 1969. godine u Uvaldeu, teksaškom gradiću koji se diči uredno njegovanim travnjacima i činjenicom da su iz njega poniknuli članovi grupe “Los Palominos”, nekadašnji potpredsjednik SAD-a John Nance Garner, bivši teksaški guverner Dolph Briscoe te zvijezda američkog nogometa Vann McElroy. Najmlađi je od tri sina Jamesa Donalda, vlasnika benzinske crpke koji se svojedobno sa zapaženim uspjehom bavio američkim nogometom i odazivao na nadimak Veliki Jim, i odgajateljice u vrtiću Mary Kathleen “Kay”, koja će postati nagrađivana dječja spisateljica. Veliki Jim i Kay bili su sve samo ne skladan par: premda su potomke obožavali, međusobno su se slagali poput mačke i miša. Odluče se oni rastati. I, pazite sad ovo – zatajiti to od vlastite djece! “Imali su turbulentan odnos. Nisu mogli jedno s drugim ali ni jedno bez drugog. Nekoliko puta su se rastajali i ponovno vjenčavali. Tek nakon očeve smrti, doznao sam da periodi kad je stara izbivala iz kuće nisu bila ‘službena putovanja’, kako su nama djeci lagali, nego razdoblja kad su bili razvedeni”, ispričao je McConaughey.

Kad mu je bilo petnaest godina, obitelj seli u Longview, gdje kreće u gimnaziju. Profesori su se divili njegovoj načitanosti, elokvenciji i spretnosti s brojkama. Razredne kolegice bile su pak impresionirane njegovom kovrčavom plavom kosom, prodornim modrim očima i atletskom muskulaturom. U školskom godišnjaku iz 1986. pod Matthewovom slikom crno na bijelom stoje riječi: “Najzgodniji momak u školi”. Tom se titulom besramno okoristio: znao je izlaziti i sa tri, četiri curice istodobno, a ove nikad nisu znale jedna za drugu!

Pravo je krivo


Zadnji razred gimnazije je, u sklopu razmjene učenika, završio u Australiji. Ondje se, kako bi namaknuo džeparac, zaposlio u restoranu. “Prao sam suđe i iznosio smeće, a ponekad bi mi dopustili i da čerupam kokoši”, prisjeća se. Kad se vratio na rodnu grudu, imao je izrazit australski naglasak, brčine poput onih u Toma Sellecka te veliku dilemu: koji fakultet odabrati. Za razliku od braće, Michaela zvanog “Pijetao” (zbog frizure slične krijesti) i Patricka zvanog Pat, odlučio je da neće pomagati ocu u poslu nego “krenuti vlastitim stopama”, mada pojma nije imao u kojem smjeru one vode. Majka kao majka, sugerirala mu je da upiše pravo “jer to je siguran kruh”, a ovaj ju je, pod utjecajem filmova koje je gledao, poslušao. “Odlučio sam postati odvjetnik i boriti se za nevine ljude, u prvom redu zato što se to zanimanje u holivudskim filmovima doimalo glamuroznim i važnim. Na svoju žalost, vrlo brzo sam shvatio da je studij koji sam odabrao prokleto dosadan”, priča McConaughey, koji će se pravom baviti samo na velikom platnu: odvjetnike će glumiti u hvaljenim filmovima “Vrijeme ubijanja”, “Amistad” i “Cijena istine”.

Premda je položio sve ispite s prve godine, odlučio se prebaciti na filmsku akademiju. Za razliku od prvog, ovaj faks je završio, i to s odličnim ocjenama. Shvativši da je gluma njegov životni poziv, trčao je od audicije do audicije, a prva na kojoj je prošao bila je ona za reklamu piva “Miller Lite”. Tog posla prisjeća se s osmijehom: “Bio sam idealan kandidat: za razliku od ostalih mladića koji su se pojavili na audiciji, ja sam doista konzumirao njihov proizvod. I to u velikim količinama”.

Brk donosi uspjeh

Upravo ljubav prema kapljici zaslužna je za njegovu prvu pravu glumačku priliku. Dok je sjedio za šankom neke opskurne birtije u Austinu, prazneći bocu za bocom piva, upoznao je casting agenta Dona Phillipsa. Ovaj je, sretnog li slučaja, baš počeo raditi za redatelja Richarda Linklatera na filmu “Munjeni i zbunjeni”, te mu je odlučio predložiti novopečena mokrog brata za jednu od uloga. Linklater isprva nije bio oduševljen McConaugheyem. “Mali, imaš talenta, ali si jednostavno previše zgodan za bilo koju ulogu. Znaš, u filmu se radi o skupini gubitnika, a ti mi više izgledaš kao kapetan školske nogometne momčadi”, rekao je mladiću. Ovaj, međutim, nije prihvaćao ‘”ne” kao odgovor. Mjesec dana kasnije, pojavio se u Linklaterovom uredu ponovno pustivši brčine, kojima su se ovaj put pridružili seljački zulufi i neuredna brada. Linklater ne samo da ga je angažirao nego je njegovu ulogu, koja se isprva sastojala od samo pet rečenica, proširio na tristotinjak rečenica. Film, pomaknuta komedija o odrastanju iz 1993. godine, s vremenom je stekao kultni status, a McConaughey je za ulogu dobio pregršt pohvala. Nažalost, njegov obožavani otac više nije bio tu da podijeli s njim taj uspjeh. “Umro je iznenada, od infarkta. Bio sam slomljen, jer upravo je on bio onaj koji me u svemu podržavao”, prisjeća se najtežeg trenutka u životu.

Utjehu je pronašao u poslu. U “Teksaškom masakru motornom pilom” (a994.), remakeu istoimenog horor klasika iz 1974. godine, portretirao je sadističkog ubojicu lude glave i kanibalističkih tendencija: premda je film dobio loše kritike, McConaugheyev nastup kritičari su jednoglasno pohvalili (“Najjeziviji filmski negativac od Hannibala Lectera”). U zvjezdanu orbitu lansirala ga je uloga idealistički nastrojenog odvjetnika u već spomenutom Schumacherovu trileru “Vrijeme ubijanja” (1996.). Na setu se zbližio sa Sandrom Bullock, koja mu ubrzo postaje prva ozbiljna djevojka. Odluku da useli u njegov dom Bullock će gorko požaliti.

Bongosi, gole stražnjice i hrpa trave

Pune dvije godine dijelili su dobro, zlo i skrbništvo nad psom mješancem kojeg su udomili, a ljubavnoj idili presudila je glumčeva impulzivnost. Primjerice, dragoj je tek na dan putovanja spomenuo da je, eto, odlučio malo skoknuti do Perua, samo s ruksakom na leđima, kako bi “pobjegao od holivudskog žrvnja” i vozio se u kanuu po Amazoni. Smjernu i pristojnu glumicu nije, pretpostavljamo, oduševila ni činjenica da je njen odabranik prenoćio iza rešetaka, i to nakon prilično bizarnog incidenta. Naime, McConaugheyevi susjedi požalili su se na glasnu muziku, pa su se policajci pojavili na njegovoj adresi. Kako su ulazna vrata bila otvorena, ušli su u kuću, gdje ih je dočekao nesvakidašnji prizor: glumac je, gol kao od majke rođen, svirao bongose; njegov kolega i prijatelj Cole Hauser, također u Adamovom kostimu, mahnito je plesao po sobi, a na stoliću između njih nalazila se poveća količina marihuane! Kap koja je prelila čašu Sandrina strpljenja bila je njegova afera s glumicom Sally Richardsom.

Uloge u Spielbergovoj povijesnoj drami “Amistad” (1997.) i Zemeckisovu ZF trileru “Kontakt” (1997.) priskrbile su mu pohvale struke, a sjajan je bio i kao vođa pljačkaške družine u Braći Newton” (1998.). Tada je otpočela dekada patetičnih romantičnih komedija, koje su u prvi plan gurale glumčev seksipil: u “Vjenčanju iz vedra neba” glumio je pedijatra koji se bori za srce Jennifer Lopez, u “Kako se riješiti frajera u deset dana” okorjelog ženskara koji do odjavne špice shvati da želi provesti ostatak života s Kate Hudson, u “Kod kuće je najljepše” osvojio je Sarah Jessicu Parker te čak pet puta skinuo majicu, a u “Sve moje bivše” portretirao je zakletog neženju koji nakon sat i pol introspekcije zaključi da ljubav ipak pokreće svijet, dakako, ona blagoslovljena pred oltarom. Razlog za odabir ovakvih projekata bio je pragmatičan: “Osobno ne volim romantične komedije, ali ljudi ih vole gledati i, što je još važnije, vole gledati mene u njima”.

Oscar “težak” 25 kilograma

Baš kad se činilo da je glumac izgubljen za bilo koji ozbiljniji projekt, ovaj je jednostavno eksplodirao: u “Cijeni istine” (2011.) briljirao je u ulozi ljigavog odvjetnika koji brani najgori ljudski šljam; u “Ubojitom Joeu” (2011.) bio je neuobičajeno jeziv u ulozi detektiva koji dodatni džeparac zarađuje kao plaćeni ubojica; u Scorseseovom “Vuku s Wall Streeta” (2013.) ostvario je malenu ali upečatljivu ulogu brokera koji ima samo jedan cilj – bogatiti se preko svih granica… A nakon uloge u “Dobrim dilerima iz Dallasa” (2013.), nitko više nije dvojio da je riječ o jednom od najvećih glumaca današnjice.

U potonjem, biografskoj drami Jean-Marca Valléea, portretirao je homofoba koji na vlastitoj koži iskusi ironiju sudbine nakon što mu dijagnosticiraju AIDS. Kako bi što uvjerljivije utjelovio lik umirućeg čovjeka, krenuo je na rigoroznu dijetu. Puna dva mjeseca živio je na proteinskim napicima, čaju i očaju, a uz to je mahnito vježbao. Izgubio je 25 kilograma i većinu živaca. Pored mučnine i vrtoglavice, iskusio je draži eksplozivne dijareje, zbog čega je svako malo trčao u nusprostorije. Na izlasku iz crkve u Austinu, bio je toliko slab da se morao osloniti na majku. Nakon što su ga paparazzi fotografirali u stanju sveopćeg jada, mobitel mu nije prestajao zvoniti. “Nazivali su me zabrinuti prijatelji, misleći da sam doista na samrti”, ispričao je. Utjeha je stigla u vidu “Oscara” za glavnu ulogu.

Osim u poslu, zadnjih godina uspješan je u ljubavi. Nakon niza kratkih avantura, skrasio se s “onom pravom”, baš kao u nekoj od svojih jeftinih romantičnih komedija. U braku s lijepom brazilskom manekenkom Camilom Alves, koji nepomućen aferama traje gotovo puno desetljeće, nekadašnji ženskar dobio je troje djece. Obiteljsku idilu upotpunjuje pas mješanac Mud, kojeg je Matthew spasio od okrutne sudbine: skupina maloljetnih probisvijeta poprskala je sirotu živinu lakom za kosu i htjela je živu zapaliti, a altruistični glumac, koji se slučajno našao u blizini, platio im je hrpu love da ga poštede!

Piše: Lucija Kapural

Komentari