Zanimljivosti o slavnim serijalima: Cijena epizode? Dvadeset milijuna dolara!

Fotografija: YouTube screenshot

Ljubitelji serijala dobro su upoznati s engleskom frazom “binge watching” – jednom kad vam omiljeni likovi uđi pod kožu, jednostavno ih se ne možete zasititi. Za vas smo odabrali niz zanimljivosti o čuvenim televizijskim serijalima!

1. Prva epizoda “Zvjezdanih stara”, serijala koji se smatra klasikom SF žanra, emitirana je davne 1966. godine, na televizijskoj mreži NBC. Naslovljena “The Man Trap”, oblikovana je oko izvanzemaljskog stvorenja koje je moglo poprimiti humanoidni oblik, a ljude je ubijalo radi soli u njihovim tijelima. Kroz desetljeća emitiranja, serijal je pomicao brojne granice – primjerice, u njemu je prikazan prvi međurasni poljubac, onaj izmeđi kapetana Kirka i poručnice Uhure. Dogodilo se to u epizodi “Plato’s Stepchildren”, emitiranoj 1968. godine.

2. Carrie Bradshaw je u serijalu “Seks i grad” često citirala retke iz izmišljene knjige “Love Letters of Great Men”. To je među gledatelji(ca)ma izazvalo veliku potražnju za nepostojećom knjigom, pa je na kraju stvarno napisana i objavljena!

3. Prvotni naziv serijala “Prijatelji” bio je “Insomnia Cafe”. Kako se u to vrijeme snimala komedija sa sličnim imenom, preimenovan je u “Friends Like Us”, pa u “Six of One”, da bi u konačnici dobio ime pod kojim se proslavio.

4. Osamdesetih godina prošlog stoljeća, Hollywood je planirao snimiti filmsku inačicu britanskoga znanstveno-fantastičnog serijala “Doktor Who”. Naslovnog junaka trebao je portretirati – Michael Jackson! Fanatični obožavatelji serijala bili su zgroženi tom idejom, pa do realizacije nikada nije došlo.


5. Kroz devet sezona, koliko je kultni “Seinfeld” emitiran, gledatelji su imali priliku zavoljeti četvero sebičnih, ciničnih i sitničavih glavnih protagonista. Da je tome tako, zorno ilustrira sljedeći podatak: NBC je tvorcu Jerryju Seinfeldu ponudio 110 milijuna dolara za snimanje desete sezone, što je ovaj glatko odbio!

6. “Pacifik”, ratni miniserijal čija je prva epizoda emitirana 2010. godine na HBO-u, upisao se u povijest kao najskuplji uradak u tom formatu. Produkcijski troškovi svake od deset epizoda u prosjeku su iznosili preko dvadeset milijuna dolara.

7. Premda je to iz današnje perspektive teško pojmiti, američki sitcom “I Love Lucy” izazvao je velike kontroverzije 1952. godine, kad je emitirana epizoda s trudnom Lucille Ball. Prije toga, producenti televizijskih uradaka odbijali su prikazivati sadržaj koji je čak i posredno aludirao na seks. Zanimljivo, prvi par koji je prikazan u krevetu – u epizodi iz 1960. godine – bio je onaj animirani. Radilo se o Fredu i Wilmi Kremenko, junacima “Obitelji Kremenko”.

8. Uloga u serijalu “Walker, teksaški rendžer” Chucka Norrisa je učinila akcijskom ikonom te potaknula brojne, ne osobito duhovite viceva oko njegova lika i djela. U osam sezona, koliko je serijal sniman, Walker je ubio na tisuće zlikovaca, da bi u pauzama od krvoprolića nabacivao mudrosti o domovini, prijateljima i bogu. Poput svoga najpoznatijeg lika, glumac duboko vjeruje u odanost spomenutom trojstvu. Kao gorljivi republikanac, zalaže se za naravno i neotuđivo pravo svakog Amerikanca da hoda svijetom naoružan do zuba. Još je gorljiviji katolik, te smatra da u škole treba uvesti obaveznu molitvu.

9. “Profesor Baltazar”, animirani serijal produciran od 1969. do 1971. godine u “Zagreb filmu”, najuspješniji je projekt Zagrebačke škole crtanog filma, čijih se umjetničkih načela (autorski artizam, redukcija u animaciji, ironičan odmak te pacifizam u porukama) dosljedno pridržava. Sjedokosi znanstvenik, koji rješava probleme građana uz pomoć kompliciranog stroja, intelekta, mašte i pozitivne energije, osvojio je svijet: crtić je postigao golemu popularnost u skandinavskim zemljama, a vjernu publiku imao je i u Italiji, Nizozemskoj, Portugalu, Americi, Australiji, pa čak i – Iranu!

10. Dugo vremena, televizijski producenti klonili su se “ubijanja” glavnih likova, strahujući da bi takav potez mogao razljutiti publiku i dovesti do pada gledanosti. Prvi serijal koji je razbio taj tabu bio je kultni “M*A*S*H” (na slici!). U epizodi nslovljenoj “Abyssinia/Henry,” potpukovnik Henry Blake poginuo je nakon što je neprijatelj oborio njegov zrakoplov.

11. “Kafić uzdravlje”, jedan od najgledanijih serijala u televizijskj povijesti, isprva je proglašen fijaskom. Godine 1982., kad je NBC emitirao prvu epizodu, smjestio se pri vrhu najlošije gledanih serijala u Americi.

12. “Obitelj Soprano” prvi je televizijski serijal koji je popularizirao antijunaka u glavnoj ulozi.

13. Američki serijal “Zvijezda vodilja” upisao se u “Guinnessovu knjigu rekorda” kao najdugovječnija “sapunska opera” u povijesti televizije. U kontinuiranoj produkciji je prikazivan od 30. lipnja 1952. do 18. listopada 2009. a, ako tome pribrojimo period radijskog emitiranja, dolazimo do podatka da je publika u njemu neprekinuto uživala točno dedamdeset dvije godine.

14. Sapunice su, istinabog, nekvalitetan TV sadržaj, no za brojne su glumce bile dobra odskočna daska. “Susjedi” su po tom pitanju bili najproduktivniji uradak – u toj su australskoj trakavici svojedobno glumili Kylie Minogue, Jason Donovan, Guy Pierce i Hugh Jackman. Ondje je karijeru započeo i Russell Crowe, koji se nakratko pojavio u ulozi koju je toliko puta igrao u životu, onoj lokalnog štemera.

15. Godine 1988., emitirana je prva epizoda sitcoma “Roseanne”, koji je gledatelje pokušavao privući “kanalizacijskim humorom” korpulentne glavne protagonistice Roseanne Barr. Jednu od svojih prvih uloga u tom je serijalu glumio George Clooney: portretirao je nježna tvorničkog predradnika.

16. “U uredu”, mockumentary sitcom britanskih autora Rickyja Gervaisa i Stephena Merchanta, postigao je toliku gledanost da je dobio remakeove u više od osamdeset zemalja.

17. Premda su zapleti u “Porocima Miamija”, kriminalističkom serijalu emitoranom od 1984. do 1990. godine, poprilično šabonski, dvojica glavnih protagonista – detektivi Sonny Crockett i Rico Tubbs – oduševili su gledatelje, a serijal je ušao u povijest kao jedan od najskupljih otkako je televizije. To najbolje ilustrira sljedeći podatak: troškovi snimanja samo jedne epizode premašivali su godišnji budžet zbiljskih policijskih snaga Miamija!

18. Ako ste mislili da vremešan, kržljav muškarac bezličnog lica ne može biti ono što Amerikanci nazivaju badass, vjerojatno niste pogledali nijednu epizodu “Na putu prema dolje”, serijala koji, uz “Obitelj Soprano” i “Žicu”, stoji na samom vrhu televizijskog Parnasa. Nagrađeno sa šesnaest “Emmyja”, dva “Zlatna globusa” i četiri nagrade “Udruženja televizijskih kritičara”, remek-djelo autora Vincea Gilligana 2013. godine je ušlo u “Guinnesovu knjigu rekorda” kao kritičarski najbolje ocijenjen serijal svih vremena. Punih pet sezona, od 20. siječnja 2008. do 29. rujna 2013. godine, serijal je držao gledatelje prikovanim uz male ekrane, a najzaslužniji za to bio je antijunak Walther White, čovjek koji je prošao put od bojažljivog profesora kemije suočenog s opakom bolešću do nemilosrdna narko-kralja. Portretirao ga je sjajni Brian Cranston.

19. Uloga u serijalu “21 Jump Street” lansirala je Johnnyja Deppa u zvjezdanu orbitu. Premda je isprva uživao u činjenici da zarađuje 45.000 dolara po epizodi, status tinejdžerskod idola sa savršenom frizurom i glupavim osmijehom nije bio u skladu s njegovom mračnom prirodom. Nezadovoljan, počeo je zavirivati u čašicu, a jednom ga je policajac globio dok je s nekog panoa pokušavao oguliti – vlastiti poster!

20. Ako ste gledali HBO-ov serijal “Čuvari ” (“Watchman”), možda vas je zbunila uvodna scena, smještena u Tulsu 1921. godine, u kojoj bijelci tuku i ubijaju crnce, dok u uništavanju njihove imovine sudjeluje čak i avijacija. Nažalost, ne radi se o scenarističkom pretjerivanju nego o prilično vjernom prikazu stvarnog događaja. Te godine, u drugome najvećem gradu u Oklahomi izbili su masovni rasni nemiri. Sve je počelo uhićenjem mladog crnca, optuženog za ubojstvo bjelkinje. Momak nije bio kriv, kako se kasnije pokazalo, ali je presumpcija nevinosti bila koncept nepoznat bijesnoj rulji. Žedni krvi te do zuba naoružani, bijelci su nasrnuli na imućni crnački okrug Greenwood. Raspomamljene horde palile su crnačke domove, pljačkale njihove trgovine te uništavale sve pred sobom – prema kasnijem svjedočenju malobrojnih preživjelih, uz pomoć privatnog aviona. Procjenjuje se da su ubili između stotinu i tri stotine sugrađana “pogrešne” boje kože.

Piše: Lucija Kapural

Komentari