Uraganima su Amerikanci davali isključivo ženska imena, sve dok bijesne feministkinje nisu stale na kraj ovoj praksi!

Ilustracija: Pixabay

Tko je proizveo najglasnije sirene za zračnu uzbunu? Kako je menadžer jednog od najpopularnijih pjevača svih vremena iskoristio činjenicu da dio ljudi ne štuje lik i djelo njegovog klijenta? Odake dolazi tradicija davanja ženskih imena uraganima i tko je protiv nje digao glas? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Između 1920. i 1933. godine, u razdoblju prohibicije, američki građani mogli su dobiti “medicinsko vino” na recept, baš kao što je to danas slučaj s medicinskim kanabisom, korištenim za tegobe u rasponu od artritisa preko glaukoma do mučnine uzrokovane kemoterapijom.

2. U razdoblju hladnog rata, američki proizvođač automobila “Chryseler” počeo je izrađivati sirene za zračnu uzbunu. Zvuk koji su proizvodile imao je jakost od 138 decibela i mogao se čuti na udaljenosti od dvadeset šest kilometara. Glasnije sirene nisu proizvedene do dana današnjeg.

3. Indijac Brahmagupta (598. – 665.) bio je prvi matematičar koji je koristio nulu kao broj, umjesto samo kao cifru u predstavljanju drugog broja, i koji je dao pravila računanja s istom. Istraživao je aritmetičke nizove, red kvadrata i kubusa prirodnih brojeva te rješavao neodređene jednadžbe, a u području geometrije je odredio izraz za izračunavanje volumena krnje piramide. U svojim djelima, kako matematičkim tako i astronomskim, imao je običaj izostavljati riječi i korake, kako bi svoje misli predstavio na poetskiji način.

4. Dana 4. prosinca 1971. godine, Frank Zappa i “The Mothers of Invention” svirali su u švicarskom gradu Montreuxu. Neki pijani mladić usred koncerta je ispalio signalnu raketu u strop prekriven ratanom, koji je u sekundi zahvatila vatra. Zgrada je izgorjela do temelja, a taj događaj poslužio je kao inspiracija za “Smoke on the Water”, antologijsku pjesmu grupe “Deep Purple”.


5. Pukovnik Tom Parker (1909. – 1997.), menadžer glazbene legende Elvisa Presleya, imao je nevjerojatan dar za marketing. Na vrhuncu popularnosti svoga štićenika, na tržište je lansirao bedževe s natpisom – “Mrzim Elvisa!”. Bio je to vrlo mudar potez. Proizvodi koji su slavili “kralja rock ‘n’ rolla” prodavali su se kao halva, no Parker nije htio propustiti dio tržišta koji su činili oni što su se pokazali imunim na draži slavnog pjevača.

6. Dana 10. svibnja 1940. godine, bez objave rata, Njemačka je napala neutralnu Nizozemsku, premoćnim snagama svladavši njezin otpor. Vlada i kraljevska obitelj tada bježe iz zemlje te zaklonište pronalaze u Londonu, a trudna princeza Juliana i njena djeca evakuirani su u Kanadu, radi dodatne sigurnosti. Bolnica u Ottawi prvremeno je proglašena dijelom nizozemskog teritorija u trenutki kad je princeza u njoj rodila, kako bi dijete imalo mjesto u naslijednom nizu za prijestolje. Po završetku rata, Juliana je zahvalnost Ottawi izrazila poslavši gradu 100.000 tulipana. Lukovice te biljke jednom godišnje je nastavila slati do kraja života, pa ne čudi podatak da Ottawa ugošćuje Festival tulipana.

7. Običaj davanja ženskih imena uraganima američka Nacionalna meteorološka služba je 1953. godine preuzela od stare pomorske tradicije. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća, protiv njega je ustala američka feministkinja i aktivistica za građanska prava Roxcy O’Neal Bolton (1926 . – 2017.), sugerirajući nadležnima da te razorne prirodne sile počnu nazivati po muškarcima. Predložila je čak da im se nadjenu imena američkih senatora, budući da isti “obožavaju kad se stvari nazivaju po njima”. Godine 1979. udario je prvi urgan koji je dobio muško ime – Bob.

Piše: Lucija Kapural

Komentari