Tekuća povijest: U kakvoj su vezi džin tonik i malarija?

Omiljeni koktel džin tonik. Fotografija: Reddit

Omiljeno piće džin tonik ima svoje neuobičajeno podrijetlo koje je malo kome poznato. Put do njegova nastanka je dugačak i vodi nas do kolonijalne Indije u 19-om stoljeću. Želite li otkriti u kakvoj su vezi džin tonik i malarija, zavirite u članak u nastavku.

Izvrstan koktel

Džin tonik izvrstan je koktel za opuštanje tijekom vrućih ljetnih dana. Kao što samo ime kaže sastoji se od dva sastojka, a to je džin i tonik. Servira se s kriškom limuna ili s malo kiselijom limetom uz obilan dodatak leda. Možda se pitate koji je to idealan omjer džina i tonika. Taj je omjer ovisan o vašim preferencijama, no preporuča se onaj 1:5, naravno u korist tonika. Englezi, pa tako i Churchill su visoko cijenili ovo skromno piće.

Kako je nastao džin tonik?

Krenimo dublje u prošlost. Lijek za malariju otkrili su još domoroci u Južnoj Americi. On se dobiva od kore drveta kininovca, a kada su njegovu učinkovitost zamijetili pridošli Europljani prenijeli su ga u Europu negdje još u 17. stoljeću. Znatno kasnije britanski su kolonijalisti tijekom osvajanja Indije slučajno otkrili da se malarija može na puno ugodniji način držati podalje uz pomoć džina i tonika. Naime, britanski vojnici su dobivali kinin u prahu koji je bio jako gorak pa su ga miješali sa sodom i šećerom i tako je nastao tonik. No, budući da su britanski časnici dobivali pola litre džina dnevno u trenucima dokolice kombinirali su ovaj tonik s džinom, i zaključili da je mješavina pun pogodak. Tonik je tako postajao puno manje gorak i ugodan za piće.


Pazite što kupujete

Da se razumijemo današnji džin tonik sadržava kinin u tragovima, i da biste spriječili malariju morali biste popiti nešto malo manje od 70 litara tog pića dnevno. Umjesto kinina u današnjim tonicima prevladava čista kemija, pa ukoliko ukoliko želite okusiti što izvorniju verziju ovog pića pazite što kupujete. Tonik baziran na originalnom receptu se i danas proizvodi od praha kinina u Demokratskoj Republici Kongo. Sigurni smo da je ova izvorna kombinacija efikasna u suzbijanju malarije i da vas liječnici ne bi spriječaili u njegovom uzimanju, naravno pod uvjetom da zaista idete u krajeve u kojima ‘harači’ malarija i da ne pretjerujete u njegovom uzimanju.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari