“Kapitalac” star 8.000 godina: Trgovina biserima postojala je od neolitika!

Fotografija: Ancient Origins

U ruševinama građevine iz kamenog doba, otkopane na otoku Marawah nedaleko od Abu Dabija koncem 2019. godine, arheolozi su pronašli sitan ali basnoslovno vrijedan predmet – ružičasti biser star osam tisućljeća. Naime, radiokarbonskom analizom utvrđeno je da je nastao između 5.800. i 5.600. godine prije Krista, što ga čini najstarijim biserom ikad otkrivenim.

“Ovo je dokaz da je trgovina biserima postojala barem od neolitičkog doba”, ispričao je tom prilikom Abdullah Khalfan al-Kaabi, ravnatelj Odjela za arheološka istraživanja pri Odjelu za turizam i kulturu Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Otkriće drevnog bisera u skladu je s povijesnim zapisima, koji sugeriraju da je Abu Dabi u šesnaestom stoljeću bio jedno od najvećih trgovačkih središta u regiji. Stanoviti Gasparo Balbi, venecijanski trgovac draguljima koji je u to vrijeme putovao okolicom, spomenuo je obližnje otoke kao najvažniju lokaciju za kupovinu i prodaju bisera.

Tijekom devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća, kad su današnji Ujedinjeni Arapski Emirati bili pod kontrolom različitih kolonijalnih sila, trgovina biserima bila je glavni faktor ekonomije tog područja. Međutim, otkako su dvadesetih godina prošlog stoljeća u Japanu otkrivene biserne oštrige, troškovi bisera drastično su opali.

Biser s otoka Marawah znatiželjnici su mogli proučiti u muzeju u Abu Dabiju, a izložba je naslovljena “Deset tisuća godina luksuza”.


Piše: Lucija Kapural

Komentari