Tradicionalno natjecanje u laganju u Santon Bridgeu: Političari i odvjetnici ne smiju sudjelovati, jer imaju previše iskustva!

Ilustracija: Pixabay

Tko je bio prvi Amerikanac pogubljen smrtonosnom injekcijom? Koja je najveća zabilježena doza radijacije što ju je čovjek uspio preživjeti? Zašto političari i odvjetnici ne smiju sudjelovati na natjecanju u laganju koje se svake godine održava u engleskom selu Santon Bridge? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. U svrhu dolaska na vlast te, kad su se iste dočepali, oblikovanja javnog mnijenja, nacisti su uvelike šurovali s okultizmom. Taj, slabije poznat aspekt jednog od najgorih režima svih vremena, u knjizi “Hitlerova čudovišta: Povijest nadnaravnoga u Trećem Reichu” istražio je američki povjesničar Eric Kurlander, koji tvrdi da je fascinacija okultnim i neopoganskom epistemologijom, odnosno središnjom ulogom rase i prostora u takvim doktrinama, dovela do stvaranja svjetonazora koji je obične Nijemce privukao Hitleru. Naslovna čudovišta stvorena su u glavama nacista, kako bi ovi pravdali svoje rasne doktrine, bilo da je riječ o Židovima i Slavenima kao “degeneriranim vampirima” ili o boljševicima kao “nečovječnim zvijerima”. Primjerice, nacistička propaganda partizane je prikazivala kao monstrume koji režu nosove i uši neprijatelja prije nego što ih na surov način ubiju, stavljajući naglasak na njihovu nezajažljivu želju da “piju fašističku krv”.

2. Dana 7. prosinca 1982. godine, izvršeno je prvo smaknuće smrtonosnom injekcijom u SAD-u. Nova metoda, koja se smatrala humanijom od ranije korištene električne stolice, sastojala se od sljedećeg: osuđeniku se prvo ubrizgava sredstvo za uspavljivanje, zatim sredstvo za paralizu mišića za disanje te naposljetku sredstvo za zaustavljanje srca. Prvi čovjek koji je, u Teksasu, otpravljen na onaj svijet ovom metodom bio je ubojica Charles Brooks.

3. Najveća zabilježena doza radijacije koju je čovjek uspio preživjeti iznosila je 7 sieverta. Dogodilo se to 1999. godine, prilikom kvara na nuklearnom reaktoru u Japanu. Samo jedan čovjek bolnicu je napustio na vlastitim nogama; njegovi kolege skončali su unutar dva tjedna, i to nimalo lijepom smrću – od akutna unutrašnjeg krvarenja.

4. U engleskom selu Santon Bridge svakog se studenog održava jedno od najosebujnijih natjecanja na svijetu – ono u laganju! Svaki sudionik ima pet minuta na raspolaganju kako bi ispričao što uvjerljiviju i što maštovitiju laž, a političarima i odvjetnicima, pripadnicima profesija koje zahtijevaju učestalo iznošenje neistina, zabranjeno se natjecati – smatra se da imaju previše iskustva! Jedan od najtrofejnijih sudionika jest anglikanski biskup: kršeći osmu Božju zapovijed, trijumfirao je pet puta. Natjecanje se održava u lokalnoj krčmi Bridge Inn, u spomen na nekadašnjeg vlasnika Willa Ritsona (1808. – 1890.), koga su smatrali jednim od najvećih lažljivaca u čitavoj Engleskoj. Jedna od njegovih laži bila je da su mu repe toliko urodile da je od svake od njih napravio po jednu štalu za krave!


5. Britanski violinist i skladatelj Ben Lee 2010. godine je ušao u “Guinnessovu knjigu rekorda” odsviravši kompleksnu skladbu “Bumbarov let” za 64 sekunde, što znači da je svake sekunde bez greške odsvirao čak petnaest nota. Zbog brzine kojom pomiče prste, virtuoza u šali nazivaju “Usainom Boltom klasične glazbe”.

6. Prema predaji, čaj je nastao u trećem tisućljeću prije Krista, zaslugom kineskog cara Shennonga. Legenda kaže da je monarh prokuhavao vodu u sjeni nekog stabla, kad ga je svladao umor. Dok je spavao, u vodu je upao list s drveta, a kad se probudio, shvatio je da je voda poprimila primamljivu boju, miris i okus. Postoji, međutim, i slabije poznata, znatno mračnija priča o nastanku ovog napitka. Prema njoj, Bodhidharma, legendarni budistički redovnik iz petog stoljeća, zaspao je nakon što je meditirao punih devet godina. Zgađen svojom slabošću, odrezao je vlastite kapke i s prezirom ih odbacio, kako bi mogao ostati vječno budan. Odrezana koža pala je na plodnu zemlju, a iz nje je niknula biljka koja je narodu davala ukusan napitak za razbuđivanje, čaj. Stvarno podrijetlo čaja nije rasvijetljeno, no dokazi sugeriraju da se počeo konzumirati u jugozapadnoj Kini, za vladavine dinastije Shang (1600. – 1046.).

7. Nikola Tesla (1856. – 1943.) i Mark Twain (1835. – 1910.) bili su bliski prijatelji. Književnik je često posjećivao znanstvenikov laboratorij, a nakon što mu je Tesla demonstrirao rad mehaničkog oscilatora za proizvodnju izmjenične struje, autor “Pustolovina Toma Sawyera” čak mu je ponudio svoje usluge – pokusnog kunića!

Piše: Lucija Kapural

Komentari