Tetovaže kao amuleti koji su štitili žene prilikom porođaja

Ilustracija ( Pixabay).

Nije neka novost da su u drevnom Egiptu muškarci i žene posezali za tetoviranjem i to još od preddinastičkog perioda. Iako su arheolozi u početku mislili da je tetoviranje bilo rezervirano samo za niže slojeve, istraživanja su pokazala da su se tetovirali gotovo svi. Tetoviranje je imalo svoju vjersku, ali i praktičnu funkciju.

Tetovaže na bedrima i donjim dijelovima leđa

Najnoviji nalazi  vezani uz tetoviranje stižu nam iz  bogatog i poznatog nalazišta Deir el-Medine. Ovo naselje je poznato svima koji su se bavili makar i površno poviješću i arheologijom Egipta. Tu su živjeli graditelji grobnica u Dolini kraljeva tijekom Novog kraljevstva. Naselje je bilo dobro i pravilno isplanirano, a  u njemu je nađena velika jama s brojnim papirusima koji su otkrili nepoznate podatke o životu ondašnjeg svijeta. Iako ovi papirusi ne govore o tetoviranju, nađeni mumificirani ostaci žena svjedoče da su se žene u ovom naselju tetovirale. Tetovirana su im područja poput bedara i donjeg dijela leđa, pa nam se ove tetovaže mogu učiniti gotovo pa suvremenim jer je taj dio tijela iznimno popularan za tetoviranje i danas.

Bes izgledom atipično egipatsko božanstvo

Smatra se da su ove tetovaže imale zaštitnu funkciju koja je mogla biti povezana i s liječenjem.  Ove tetovaže su arheolozi povezali s jednim od najpopularnijih božanstava drevnog Egipta, a to je ono zvano Bes. Žene koje su imale poteškoća sa začećem bi često nosile njegove tetovaže na svojim tijelima. Ovo je božanstvo štitilo žene i djecu, a osobito se naglašavalo njegovo apotropejsko značenje kod poroda.  No Bes je ujedno i veseli bog koji se povezuje s glazbom, seksualnošću i radošću, a njegov je izgled sasvim drugačiji od onog kojeg biste  očekivali od najčešće vizualno impresivnih egipatskih bogova. On je bio patuljak s velikim ušima, dugom bradom i istaknutim genitalijama.  Novo otkriće o tetovažama iz Deir el-Medine objavljeno je u listopadu 2022. u Journal of Egyptian Archaeology.


Egipatski majstori tetovaže ili prije majstorice 

Egipatski majstori tetovaže koristili su za tetoviranje igle koje su umakali najčešće u crnu, plavu i zelenu boju. Smatra se da su majstori tetovaža u drevnom Egiptu uglavnom bile žene. Svaka od spomenutih boja je imala svoju simboliku.  Crna je simbolizirala rođenje i smrt, kao i uskrsnuće, zelena je bila sam život, dok je plava bila povezana s rađanjem i plodnošću. Tetovaže u Deir el-Medini se tumače kao zaštitni amuleti koji su moguće imali i funkciju liječenja. Nije nemoguće da su majstorice tetoviranja bile na neki način povezane i s medicinskom praksom barem kada je u pitanju porodništvo.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari