Na današnji dan

Teroristički napad u Turskoj: Svatovi pretvoreni u masakr

Sjećate li se terorističkog napada na svadbenu povorku, koji se dogodio 2016. godine? Znate li koliko je godina imao bombaš “samoubojica”? Zanimaju li vas odgovori na ova pitanja zavirite u  naš članak.

Najteži teroristički napad u Turskoj

Točno na današnji dan 20. kolovoza 2016. dogodio se jedan od najtežih terorističkih napada na području Turske. Napad je izvršen na kurdske svatove koji su se održavali u gradu Gaziantepu na jugoistoku zemlje. U pitanju je veliki grad koji ima oko 1,5 milijuna stanovnika, u koji su u tom trenutku dolazile brojne izbjeglice tražeći utočište od ratnih stradanja na području Sirije. Grad je udaljen samo 60-ak km od granice, što ga je činilo poželjnim utočištem. Napad je “izvelo” dijete staro između 12 i 14 godina, i to na vrhuncu vjenčanog slavlja, tijekom uličnog plesa koji se zbivao u kasnim večernjim satima.

Bombaš  “samoubojica” dijete

U tom je napadu život izgubilo više od 50 osoba, a ranjeno ih je oko 70. Najviše su stradala djeca i mladi. Ozlijeđen je i sam mladoženja dok je mladenka prošla  bez ozljeda. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je izjavio da je odgovornost za napad preuzela Islamska država. Na tom području Turske tada je djelovalo više ćelija pripadnika tzv. Islamske države. Ovo je prvi napad u kojem su se pripadnici ove terorističke organizacije poslužili djetetom na području Turskoj. Ono što ostaje nepoznanica je li dijete samo detoniralo prsluk ili je i samo bila žrtva terorista koji su taj prsluk mogli detonirati iz daljine.


Čin osvete

Smatra se da je počinjeni napad čin osvete jer su kurdski borci uz pomoć SAD-a istjerali pripadnike Islamske države iz njihova uporišta u Manbiju, gradu na sjeveru Sirije. Mladi bračni par, na čijem je vjenčanju počinjen ovaj teroristički čin, preselio se iz kurdskog grada Sirta, koji se smjestio istočno od Gaziantepa, upravo kako bi izbjegao ratna stradanja. Svjedoci kažu da je rasplesana povorka u sekundi pretvorena u masu razbacanih i krvavih tijela.
Turska je jedna od prvih zemalja koja je pripadnike ISIL-a proglasila terorističkom skupinom. Ta je teroristička organizacija Tursku napala u više navrata, a u njima je život izgubilo nekoliko stotina ljudi. Kao odgovor na ove napade Turska je najavila akciju čišćenja zemlje od terorista, koja je podrazumijevala i čišćenje teritorija izvan njezinih granica kako bi spriječila daljnje napade.

Turska vodi vojne operacije na sjeveru Sirije

Nakon velikih poraza terorističkih grupa u Siriji i Iraku, koji su se dogodili krajem drugog desetljeća ovog stoljeća, smatra se da je Turska postala mjesto gdje su se pritajili pripadnici terorističkih ćelija iz Sirije i Iraka. Turska se nakon toga najviše angažirala u borbi s terorističkim skupinama izvan svojih granica.

Piše: Sonja Kirchhoffer

 

Komentari