Tajanstveno groblje: Je li srednjovjekovni moćnik ovdje pokopan s haremom podanica?

Ilustracija: Pixabay (žena iz harema)

Brücken-Hackpfüffel, općina u njemačkoj saveznoj pokrajini Saska-Anhalt, poprište je važna arheološkog pronalaska. Prilikom građevinskih radova, ondje je otkriveno groblje iz ranoga srednjeg vijeka. Neobičan položaj kostura koji su ovdje počivali iznjedrio je uistinu maštovite spekulacije!

“The Times” je izvijestio o “drevnom germanskom vladaru pokopanom u krugu od šest žena”, a novinari “Daily Maila” otišli su i korak dalje, raspisavši se haremu koji je otpratio svoga gospodara na onaj svijet te iznijevši pretpostavku da su nesretne žene bile žrtvovane nakon njegove smrti. Stručnjaci su, međutim, dokazali da te priče “ne piju vodu”.

Premda od srednjovjekovnog trilera nema ništa, otkriće je ipak silno uzbudljivo. Tako barem tvrdi voditelj iskopavanja Arnold Muhl, arheolog kojeg smatraju jednim od najvećih stručnjaka za povijest rana srednjeg vijeka. Groblje, naime sadrži ostatke imućnog muškarca – “gospodara” iz novinskih napisa – ali i kosti osamdesetak drugih pokojnika. Mnogi od njih su, prije otprilike 1.500 godina, pokopani s vrijednim artefaktima.

Ono što je zanimljivo kod ovog nalaza jest činjenica da su pokojnici bili dijelom kratkotrajna kraljevstva Turinga (njem. Thüringer), germanskog plemena koje je u ovim krajevima vladalo samo osamdesetak godina, dok ga Franci nisu pokorili 531. godine.

“Nema sumnje da su svi ovi ljudi, ne samo muškarac koji je pokopan u krugu od šest tijela, pripadali društvenoj eliti. U muškim grobovima pronašli smo mačeve, koplja, štitove i neku vrstu harpuna, dok su pokojnice u zemlju položene s dragocjenostima poput zlatnih broševa, srebrnih igli za kosu i ogrlica od staklenih perli”, ispričao je Muhl, dodajući kako je ideja o zagrobnom haremu udovica/konkubina puka besmislica. Za sada se, naime, ne zna je li šest kostura uopće pripadalo ženama!


Osim ljudskih, na lokalitetu su otkopani životinjski kosturi – četiri kravlja, pet konjskih i dva pseća. Pretpostavlja se da su to bile životinje koje su živjele na jednoj od okolnih farmi. Tragovi bronce, pronađeni na groblju, mogli bi pak biti ostaci neke vrste kotla. Neke je ta činjenica uputila na zaključak kako je dio pokojnika bio kremiran, no Muhl odbacuje tu ideju, budući da za taj period nije bilo karakteristično takvo tretiranje trupla.

Piše: Lucija Kapural

Komentari