Tajanstveni svici iz Herkulaneja: Hoće li drevni zapisi konačno biti dešifrirani?

Slika: YouTube screenshot

Nakon što su 79. godine, u zloglasnoj erupciji Vezuva, uništena rimska naselja Pompeji i Herkulanej, golema masa vulkanskog pepela, blata i lave u trenutku je ugasila živote stanovnika spomenutih mjesta, ujedno zatrpavši niz vrijednih arheoloških artefakata.

Najpoznatiji od njih su tzv. svici iz Herkulaneja, tisuću i osam stotina karboniziranih svitaka otkrivenih u ruševinama davne 1752. godine. Iako su ih znanstvenici dijelom uspjeli odmotati, najveći dio svitaka i danas krije svoje tajne: toliko su, naime, krhki da bi ih i slabašan dodir pretvorio u hrpu beskorisne prašine.

Zahvaljujući britanskim znanstvenicima, velika zagonetka uskoro bi mogla biti rasvijetljena! Svitke su proučavali u postrojenju Diamond Light Source u Oxfordshireeu, domu britanskog sinkrotrona. Za neupućene, riječ je o akcelaratoru čestica u kojemu se stvara svjetlo sjajnije od onoga Sunčeva. Skeniranjem unutrašnjosti svitaka starijih od dvije tisuće godina, znanstvenici su otkrili da je tekst na njima pisan tintom baziranom na metalu, za koju se dosad vjerovalo kako nije postojala u razdoblju iz kojeg potječu.

Iako iz navedenih snimki zasad nije moguće pročitati što u svicima točno piše, znanstvenici se nadaju kako će otkriće vrste tinte kojom su pisani u konačnici omogućiti dešifriranje teksta. Štoviše, ova bi se tehnika mogla primijeniti i na cijelom nizu drugih starih svitaka, osjetljivih na invazivne metode istraživanja.

Piše: Lucija Kapural


Komentari