Tajanstvena arheološka otkrića: Neshvatljivo napredna tehnologija i drvena skulptura koja nije trebala biti sačuvana

Slika: The Vintage News (Shigirski idol)

Arheologija funkcionira poput svojevrsnog vremeplova: omogućuje nam uvid u kulturu, običaje, vjerovanja i svakodnevni život davno minulih civilizacija. Ponekad, otkrića ove znanosti uistinu su zagonetna i intrigantna. Evo nekoliko primjera!

Ukras star 6.000 godina – stvoren tehnologijom koju koristi NASA 

U Mehrangarhu, neolitskom selu u Pakistanu, arheolozi su prije nekoliko godina pronašli šest tisuća godina star artefakt. Nova tehnologija snimanja stručnjacima je omogućila da saznaju više o neobičnom predmetu, po svoj prilici vrsti ornamenta. Došli su do nevjerojatne spoznaje: artefakt je nastao tehnikom koju danas koristi NASA!

Riječ je o sofisticiranoj i iznimno preciznoj tehnici lijevanja metala, koja ima široku primjenu u zrakoplovstvu, aeronautici i biomedicini, a NASA ju je koristila prilikom izgradnje komponenti za Međunarodnu svemirsku stanicu. Kako je moguće da su je poznavali u ono vrijeme, zasad nije objašnjeno.

Artefakt iz Mehrangarha (YouTube screenshot)

Najstarija drvena skulptura na svijetu

Jedna od najzagonetnijih skulptura na svijetu, tzv. “Shigirski idol”, otkrivena je  1894. godine u sibirskoj pustoši. Nalazila se na dubini od četiri metra, u močvarnom području Shigira, a značenje njenih neobičnih geometrijskih rezbarija do danas nije rasvijetljeno. Najraširenija pretpostavka jest da se koristila u ritualne svrhe.

Budući da je pronađena u dijelovima, znanstvenici su je sastavili tek 1914. godine. Uzevši u obzir dijelove koji nedostaju, izračunali su da je morala biti viša od pet metara. Kako u vrijeme pronalaska skulpture nije postojala napredna tehnologija, znanstvenici nisu mogli odrediti njenu starost. Tek devedesetih godina prošlog stoljeća, pomoću datiranja ugljikom, procijenili su da je nastala prije devet i pol tisuća godina.


Taj podatak podijelio je znanstvenu zajednicu. Jedni su vjerovali da drveni predmet ne bi mogao ostati očuvan nakon toliko godina, a kao argument da je skulptura novijeg datuma navodili su i nevjerojatnu preciznost njene izrade, netipičnu za umjetnost lovaca-sakupljača koji su nastanjivali područje u to doba; drugi su pak spekulirali da je starija od deset tisuća godina. Pokazalo se da su potonji bili u pravu.

Njemački znanstvenici odlučili su ponovno pokušati odrediti starost skulpture, jer u ono vrijeme datiranje ugljikom nije bilo baš precizno. Uz pomoć moderne tehnologije, saznali su da je nastala prije 11.600 godina. To je čini najstarijom drvenom skulpturom na svijetu – nepoznati umjetnik izradio ju je krajem ledenog doba, u vrijeme kad su Zemljom još hodali mamuti! Pretpostavlja se da se dobro očuvala zato što se nalazila u blatu, odnosno kiseloj anaerobnoj okolini u kojoj mikroorganizmi ne mogu preživjeti.

Dvorac na dnu jezera 

Ako ste mislili da potopljeni gradovi žive samo u legendama, poput one o Atlantidi, pogriješili ste! Na dnu Vana, najvećega turskog jezera, arheolozi su prije nekoliko godina otkrili monumentalne ruševine dvorca starog tri tisuće godina. Impresivni ostaci, pretpostavljaju stručnjaci, bili su dio utvrde koju je podigla drevna, u mnogim aspektima zagonetna civilizacija Urartu.

Ovo kraljevstvo iz željeznog doba obuhvaćalo je golema područja današnje Turske, Armenije i Irana. Procvat je imalo između 9. i 6. stoljeća prije Krista, a temeljito uništenje pretrpjelo je kad su ga osvojili Medijci. Podvodni arheolozi duže od desetljeća istražuju jezero površine 3.755 četvornih kilometara, mjestimice dublje od četiri stotine metara.

Piše: Lucija Kapural

Komentari