Svemirska prepucavanja ili kako su Rusi odlučili sprovesti u djelo prijetnju: “Dajmo im da lete na metlama”

Međunarodna svemirska stanica. Fotografije: Screenshot YouTube (Opening the International Space Station for Commercial Business on This Week @NASA - NASA; 'Witch' on Broomstick Spotted Soaring Over French Village - Inside Edition)

Često zaboravljamo da smo zakoračili u svemirska prostranstva i da ono što se događa na Zemlji može imati utjecaja na prostor i izvan nje.

Nakon invazije na Ukrajinu u veljači 2022.  uslijedile su obostrane sankcije. Žestoki zagovornik svemirskih sankcija bio je tadašnji ravnatelj državne ruske svemirske agencije Dmitrij Rogozin.  On je objavio prekid isporuke raketnih motora SAD-u popraćen rečenicom: “Dajmo im da lete … na metlama!” Zbilo se to 3. ožujka 2022. godine. Naime, ovime je zadan popriličan udarac Međunarodnoj svemirskoj stanici jer su Sjedinjene Države koristile i još uvijek koriste ruske motore RD-180 i RD-181 za rakete Atlas V i Antares, koje su ključne za opskrbu i uopće funkcioniranje Međunarodne svemirske stanice (ISS). Nasreću Rogozin je smijenjen u srpnju 2022., a zamijenio ga je diplomatski nastrojen Jurij Borisov. 

Ruski kozmonauti na prvoj misiji nakon napada na Ukrajinu. Fotografija: Izvor: KIRO 7.

Unatoč ublaženoj retorici najavljen je izlazak Rusije iz rada Međunarodne svemirske stanice. To je velik udarac za njezin daljnji opstanak jer ključnu ulogu u njezinom održavanju imaju Rusija i Amerika. Amerikancima je problem ne samo izlazak Rusije iz programa, a koji je najavljen za kraj 2024. godine već i trenutačno funkcioniranje jer je Rusija prekinula isporuku raketnih motora, kao što je i otkazala održavanje postojećih. Iako SAD odnedavno ima sposobnost proizvodnje vlastitih raketnih motora, proces zamjene starih ruskih motora i prilagodbe novima složen je i dugotrajan. Njihovo održavanje bilo je u u rukama ruskih inženjera. Iako je američka “domaća” raketna proizvodnja započela, ona je u ovom trenutku problematična jer mora proći brojna testiranja i dobiti certifikate nužne za implementaciju u svemirske misije. Drugim riječima sve to traži vrijeme kojega se nema na raspolaganju. Mnoge su misije zbog ovih sankcija otkazane. Naravno, ono što se događa između Rusa i Amerikanaca odražava se i na Europsku svemirsku agenciju (ESA) koja je sada još više oslonjena na SAD. Međunarodna postaja je za sada, kažu, ipak operativna.

Izvor: Izvor: America’s best pics / videos

Rusija je 2023. najavila da će izgraditi svoju svemirsku stanicu, no istovremeno rezanje grane na kojoj sijedi, a to su prihodi do kojih je dolazila prodajom raketnih motora i usluga odgodit će taj plan i vjerojatno će sve to rezultirati pridruživanjem kineskoj svemirskoj postaji.

Rušenje sadašnje svemirske stanice planirano je za kraj 2030. i u ovom trenutku je  neizvjesna daljnja budućnost  međunarodne svemirske suradnje.


Piše: Sonja Kirchhoffer

 

Komentari