Svadbeni poklon iz prošlosti: Čupanje kompletnog zubala

Ilustracija: Pixabay

Po kome je nazvan njujorški okrug Bronx? Zašto su engleskim mladencima svojedobno vadili kompletna zubala? Koji je legendarni nogometaš u četvrtfinalu SP-a igrao sa slomljenom rukom? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Bronx, njujorški okrug koji se često povezuje s kriminalom, nazvan je po prvome registriranom europskom doseljeniku na taj prostor. Riječ je o Jonasu Jonssonu Broncku (1600. – 1643.), švedskom pomorcu koji se u novoj domovini, unajmivši neveliki komad zemlje, bacio u unosan biznis. Svoje posjede je u kratkom roku proširio na preko dvije stotine hektara, a europski kolonisti prozvali su ih Bronckovom zemljom (“Bronck’s Land”), od čega kasnije nastaje naziv Bronx.

2. Sve do sredine sedamnaestog stoljeća, francuski vinari nisu koristili plutene čepove. Umjesto njima, boce su zatvarali krpama potopljenim u ulju. Zbog te navade, na površini čaše vina često je plivao masni trag.

3. U Engleskoj devetnaestog stoljeća, standardi dentalne higijene bili su na niskim granama, pa bi čovjek do tridesetog rođendana imao više pokvarenih nego zdravih zuba. Svaki od tih trulih zuba tretirao se na jednak način: posjetom lokalnom brijaču/kirurgu, koji bi ga uhvatio kliještima te, izvježbanim pokretom ruke, iščupao. To se, dakako, radilo bez anestezije. Kako bi ih poštedjeli budućeg mučenja, mnogi su roditelji potomcima dali izvaditi kompletno zubalo, koje se potom nadomještalo protezom. Ovaj tretman s vremenom je postao silno popularan, pa su ga, budući da je bio poprilično skup, smatrali idealnim vjenčanim darom. Prije nego što bi “stali na ludi kamen”, sretni parovi zajedno su odlazili na tretman uklanjanja zuba. Logika onog vremena uistinu je bila neoboriva: ako nemaš zube, ne mogu ti se ni pokvariti!

4. Muško-ženski odnosi drevnih Mongola doista su bili osebujni. Muškarci su mogli imati više žena, a svaka od njih posjedovala je vlastiti šator u kojem je živjela s djecom, kao i osobnu imovinu sastavljenu od nekoliko kola, konja i slugu.


5. Benjamin Franklin (1706. – 1790.) i Thomas Jefferson (1743. – 1826.), “očevi osnivači” Sjedinjenih Američkih Država, u domovinu su donijeli dva popularna jela. Prvi je sunarodnjake upoznao s tofuom, koji je kušao u Londonu, a drugi je, s tekom slistivši makarone sa sirom u Francuskoj, ovu deliciju prezentirao te kasnije često posluživao u Bijeloj kući.

6. Legendarni komičar Groucho Marx (1890. – 1977.) svojedobno je na burzi izgubio pravo bogatstvo, nakon čega je obolio od nesanice. Isprva je samo sjedio u krevetu i buljio u tamu, da bi potom pronašao “zabavnije” rješenje problema: u gluho doba noći, nazivao je nepoznate ljude i vrijeđao ih.

7. Čeh František Plánička (1904. – 1996.), jedan od najvećih golmana svih vremena, na Svjetskome nogometnom prvenstvu u Francuskoj 1938. godine svih 120 minuta četvrtfinala odigrao je sa – slomljenom rukom! Tada, naime, nije bilo mogućnosti zamjene, a požrtvovni mladić nije želio ostaviti momčad na cjedilu.

Piše: Lucija Kapural

Komentari