Strava na dnu mora: U trenutku spašavanja, članovi posade malene podmornice imali su kisika za još – 12 minuta!

Fotografija: YouTube screenshot

Kad su se razvili prvi fotosintetski organizmi na našem planetu? Tko je konstruirao prvu uspješnu vojnu podmornicu i po kojoj je životinji ista nazvana? Kakva se drama odigravala 1973. godine na dnu Keltskog mora? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Dana 29. kolovoza 1973. godine, kanadska komercijalna podmornica “Pisces III.” (na slici!) pokvarila se na dnu Keltskog mora, 480 metara ispod morske površine. Članovi posade, Roger Mallinson i Roger Chapman, spašeni su nakon osamdeset četiri sata agonije, doslovce u zadnji čas. U trenutku kad je njihovo plovilo izvučeno na površinu, imali su kisika za još – dvanaest minuta!

2. Prvi fotosintetski organizmi na Zemlji pojavili su se prije tri milijarde godina, u razdoblju proterozoika. Riječ je o stromatolitima, fosilnim ostacima djelovanja cijanobakterija. Ove strukture nalik stijenama formirale su se u plitkoj vodi od bakterijskih kolonija, čiji su biofilmovi vezali sedimentna zrnca.

3. Prvu uspješnu vojnu podmornicu davne 1775. je stvorio američki liječnik, inženjer i izumitelj David Bushnell (1740. – 1826.). Zbog svoga jajolikog oblika, dobila je nadimak “Turtle” (“Kornjača”). Kretala se pomoću ručne pumpe, brzinom od 4.8 kilometara na sat, a imala je mjesta za samo jednog člana posade. Navodno je izvela napad na britanski brod tijekom Američkog rata za nezavisnost, no o tome ne postoje čvrsti dokazi.

4. Egzorcist, kultni horor Williama Friedkina iz 1973. godine, toliko je prestrašio publiku kad je prvi put prikazan u kinu da su deseci ljudi istrčali iz dvorane. Iz tog razloga, producenti su odlučili da neće prikazati izvorni trailer za film, već njegovu ublaženu verziju.


5. Gordon Smiley, mladi i perspektivni vozač iz Texasa, poginuo je 1982. tijekom kvalifikacijske utrke za “Indianapolis 500”, kad se njegovo vozilo brzinom od 290 kilometara na sat zabilo u zid. Liječnik, koji je pritrčao unesrećenom, bio je zgrožen onim što je vidio: mladićevog tjemena više nije bilo, a njegov mozak bio je rasut posvuda po stazi.

6. Engleski dramatičar i pjesnik William Shakespeare (1564. – 1611.) bio je poznat po promiskuitetu. Do današnjeg dana je preživio trač o njegovoj uključenosti u ljubavni trokut u kojem je svo troje sudionika razvilo venerične bolesti, što je slično scenariju u njegovim “Sonetima”.

7. U sedamnaestom stoljeću, u vrijeme kad su neuspješno tragali za “kamenom mudraca” i “eliksirom života”, alkemičari su stvorili niz lijekova i eliksira. Neki od njih imali su prilično odbojan sadržaj. Primjerice, Englez John French (1616. – 1657.) kleo se u efikasnost svoje “moždane tinkture” koja je, pogađate, bila na bazi mozga (srećom, životinjskog). Jedan od njenih sastojaka bio je i stajski gnoj a, da stvar bude gora, bila je namijenjena oralnoj konzumaciji.

Piše: Lucija Kapural

Komentari