Sramota američkoga školstva: “Pa ovi dinosauri uopće nisu živi… Vratite nam pare!”

Slika: Pixabay

Zašto su se deseci Amerikanaca vratili razočarani s izložbe dinosaura održane 1992. godine u Memphisu? Koje je značenje zelene lente, omiljena “modnog dodatka” zloglasnog odmetnika Neda Kellyja? Kakav je neobičan podvig izveo stanoviti Tommy Fitzpatrick, i to dvaput? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Godine 1992. u zoološkom vrtu u Memphisu održano je ambiciozno događanje naslovljeno “Donosaurs Live!” (“Dinosauri žive!”). Ondje su izložene kompjuterizirane replike ovih prapovijesnih gmazova, koje su se mogle kretati i ispuštati kojekakve zvukove. Izložba je privukla čak 250.000 posjetitelja, no deseci ljudi bili su duboko razočarani. Radilo se o individuama koje su očito imale rupe u obrazovanju kroz koje bi se mogao provući i Tyrannosaurus rex – osjećali su se prevareni kad su shvatili da, suprotno nazivu izložbe, donosauri nisu živi te su zahtjevali da im se vrate dva i pol dolara, koliko su platili kartu.

2. Charles Francis Feeney, 91-godišnji američki poduzetnik irskog podrijetla, jedan je od najvećih filantropa u povijesti. Obogatio se pedesetih godina prošlog stoljeća, osnovavši kompaniju “Duty Free Shoppers”, a u zadnja četiri desetljeća u humanitarne svrhe je donirao – osam milijardi dolara! Zadržao je tek dva milijunčića, kako bi sebi i supruzi omogućio ugodne umirovljeničke dane.

4. Po pitanju povijesnog značaja odmetnika Neda Kellyja (1854. – 1880.) Australci su i dan danas podijeljeni: dok ga jedni smatraju pukim banditom, za druge predstavlja simbol otpora britanskoj kolonijalnoj vlasti. Ono oko čega se svi slažu jest da je bio iznimno hrabar čovjek. Tu osobinu iskazao je još kao dječak, riskiravši vlastiti život kako bi spasio vršnjaka od utapanja. Zahvalni dječakovi roditelji za nagradu su mu uručili zelenu lentu sa zlatnim obrubom. Od nje se nije odvajao – nosio ju je i tijekom posljednjeg obračuna s policijom! Nakon što su ga čuvari zakona konačno uhvatili, osuđen je na smrt. Hladnokrvnost je zadržao i na stratištu: kad mu je krvnik namaknuo omču oko vrata, mirnim je glasom rekao: “Takav je život”.

5. Sokrat se odao filozofiranju po agorama kako bi zbrisao od zakonite bračne rospije Kasntipe. Nije bio jedini koji se opako zeznuo kod ženidbe. Prije nego što je 1717. godine postao zloglasni gusar, Stede Bonnet (1688. – 1718.) bio je imućan vlasnik plantaže na Barbadosu. Legenda kaže da je na stazu kriminala krenuo kako bi pobjegao od supruge, čangrizave žene koja mu je stalno nešto prigovarala. Uz to je, pričalo se, bila ružna kao lopov.


6. Znanstvenici s Britanskoga prirodoslovnog muzeja jedva su mogli vjerovati očima kad im je 2003. godine doneseno albino mladunče zmaja sačuvano u staklenki ispunjenoj formaldehidom. Premda su se svjetski mediji raspisali o senzacionalnom otkriću, pokazalo se da je riječ o pomno isplaniranoj psini, odnosno o lažnom zmaju.

7. Muškarac po imenu Tommy Fitzpatrick 1956. godine je izveo uistinu jedinstven pothvat: u Trentonu, prijestolnici New Jerseya, ukrao je neveliki dvokrilac te njime savršeno sletio na uskoj uličici pred svojim omiljenim barom na Manhattanu. Pogađate, radilo se o okladi. Dvije godine kasnije, “mokroj braći” u tom ugostiteljskom objektu po stoti je put prepričavao svoj podvig. U društvu se našao mladi skeptik, koji je izrazio sumnju u istinitost njegove priče. Fitzpatrickove oči su zasjale. “Hoćeš li se kladiti da ću to ponovno izvesti, samo za tebe?”, pitao je drznika. Ovaj se htio kladiti. Pogađate, izgubio je! Fitrpatrick je ponovno oteo zrakoplov i “parkirao” ga pred omiljenom birtijom. Kažnjen je blago: prvi put je morao platiti globu od pišljivih stotinu dolara, a drugi put se na državnim jaslama odmarao tek šest mjeseci.

Piše: Lucija Kapural

Komentari