Smrt na sprovodu: Kad ti lijes zdrobi glavu

Ilustracija: The London Dead

Zašto su 1872. godine sve engleske novine pisale o čoveku po imenu Henry Taylor? Zvijezde kojega kultnog horor filma su na tajanstvene načine skončale nedugo nakon premijere? Što je to “starčeva brada” i kakve veze ima sa srednjovjekovnim bitkama? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Muškarac po imenu Henry Taylor (na slici!) poginuo je 1872. na uistinu bizaran način – smrt ga je snašla na sprovodu! Šezdesetogodišnji Taylor je, naime, bio jedan od ljudi zaduženih za nošenje lijesa s pokojnikovim ostacima. Kako je držao stražnji dio lijesa, nije mogao vidjeti gdje hoda te se spotaknuo o kamen i pao na leđa. Lijes koji je ispustio pao mu je ravno na glavu te mu zdrobio lubanju. Ostao je na mjestu mrtav. O tragediji na londonskom groblju Kensal Green pisale su sve onodobne tiskovine u Engleskoj.

2. Više od tisuću godina star hram Ganeše, hinduističkog božanstva koje se prikazuje kao debeo čovječuljak sa slonovskom glavom, arheolozi su 2012. godine otkrili u planinskom području indijske države Chhattisgarh, na visini od 915 metara. Bilo je očito da u ovo tajanstveno i nepristupačno zdanje, skriveno gustom vegetacijom, stoljećima nije stupila ljudska noga.

3. “Poltergeist”, horor film iz 1982. godine, toliko je prestrašio onodobnu publiku da su mnogi pobjegli iz kina puno prije odjavne špice. Zbiljska strava je, međutim, ležala negdje drugdje. Čak četvero glumaca umrlo je nedugo nakon premijere, mahom na neočekivane ili nasilne načine. Posebno potresna bila je smrt zvijezde filma Heather O’Rourke, koja je zbog rupture crijeva preminula u dvanaestoj godini. Nakon što je inače zdrava djevojčica skončala, čak su i neki ozbiljni mediji počeli spekulirati da je film proklet.

4. U srednjem vijeku, tijela vojnika palih u bitkama nisu se pokapala, već su ostavljana da trunu na mjestu pogibije. Kako su se raspadala, na lubanjama se nerijetko hvatala usnea, lišaj blijedosive boje. Poznata i pod pučkim nazivom “starčeva brada”, ova biljka bila je svojevrstan sveti gral onodobnih medicinskih “stručnjaka”: vjerovali su da liječi niz teških boljetica, dakako, pod uvjetom da je izrasla na truplu. Najučinkovitijom se smatrala “starčeva brada” s ostataka obješenog čovjeka – pripisivala joj se moć da i one na smrtnoj postelji digne na noge.


5. Kubanski revolucionar Fidel Castro (1926. – 2016.) obožavao je mliječne proizvode, toliko da je sa svjetskim državnicima vodio dugačke – a kakve drugačije – rasprave o najboljim vrstama sira; toliko da je odlučio stvoriti vlastitu pasminu krave. Rezultat križanja dvije vrste bila je sedamstotinjak kilograma teška bijela ljepotica nazvana Ubre Blanca. Bradonja je očito znao što radi: ta pasmina davala je više mlijeka od ijedne ranije poznate!

6. Oktavijan, kasnije nazvan August (63. prije Krista – 14. prije Krista), bio je prvi rimski car koji je dopustio da se njegov kult javno slavi. Pravo izgradnje prvoga augusteja, hrama u čast diviniziranom caru, dobio je grad Afrodizij u Maloj Aziji. Poslije su se, osobito od Tiberija, u provincijskim gradovima podizala ovakva zdanja, zadržavši naziv augusteji.

7. U mnogočemu, Egipćani su bili ispred svoga vremena. Primjerice, njihova tajna gradnje monumentalnih piramida do današnjeg dana nije u potpunosti rasvijetljena. No, postojala su i područja u kojima nisu bili lučonoše napretka. Primjerice, njihovi liječnici stoljećima su vjerovali da je primarna funkcija mozga – proizvodnja sluzi!

Piše: Lucija Kapural

Komentari