Slavna američka kuharica radila je za obavještajnu službu i sudjelovala u izradi tajnog recepta za odbijanje morskih pasa

Fotografija: Lynn Gilbert ( www.thevintagenews.com).

Julia Child bila je poznata američka kuharica i televizijska prezenterica u vrijeme dok kulinarske emisije nisu bile toliko popularne kao danas. Danas je smatraju kuharicom koja je zaslužna za uvođenje francuske gastronomije u američku kuhinju.

Prvi izbor vojna služba

No prije nego je postala popularna kuharica nije bila previše posvećena kuhanju i svoju je karijeru vidjela u vojsci, pa se prijavila u vojnu službu 1942. godine. U tom je trenutku imala 29 godina, ali su je u vojsci odbili zbog njezine impresivne visine od 1 metra i 88 centimetara. Nakon kasnijeg razgovora s Uredom za strateške usluge (OSS-om), odnosno obavještajnom agencijom pretečom CIA-je u njezinom je dosjeu zabilježeno iduće:“ Dobar dojam, ugodna, oprezna, sposobna vrlo visoka“.

“Kolačić” koji je navodno mirisao na mrtve morske pse

Uskoro je dobila posao daktilografkinje u Uredu za strateške usluge (OSS) , no kako je bila ambiciozna nije željela provesti svoj radni vijek radeći dosadan posao koji se velikim dijelom sastojao od ispisivanja kartica vladinih dužnosnika pa se tako počela uspinjati na ljestvici u agenciji. Tijekom Drugog svjetskog rata u američkoj javnosti pojavio se silan strah od morskih pasa. Naime javnost se prije nije susretala, barem ne u većem broju, s napadima ovih morskih grabežljivaca. Osim toga morski su psi znali podvodne mine zamijeniti za hranu i tako ih aktivirati što je dovelo do traganja za repelentima namijenjenim odbijanju morskih pasa kako bi ih se odvratilo od plijena. Child je postala dio tima kojeg su uz nju činili znanstvenik Harold J. Coolidge s harvardskog Muzeja komparativne zoologije i kustos Henry Field koji je radio u Prirodoslovnom muzeju u Chicagu. Ova je trojka testirala stotine različitih pripravaka, no najuspješnijim se pokazao repelent na bazi bakrenog acetata obojen u crno. On je imao šezdeset postotni učinak i navodno je mirisao na mrtve morske pse. Taj je svojevrsni kolačić bio najbliže što je Julia došla u dodir s receptima i kuhanjem, barem do tada. No njezin se svijet promijenio kada je nakon rata upoznala budućeg supruga Paula Childa. On je radio u Parizu u američkoj službi vanjskih poslova, a zahvaljujući njemu je zavoljela kuhanje osobito francusku gurmansku kuhinju i tako je našla svoj novi smjer.


Kritike i Julijini odgovori

Kada je Julia postala slavna često je kritizirana zbog toga što je u svojoj kuhinji reklamirala recepte koji su sadržavali veliku količinu maslaca i vrhnja. Julia kao Julia nije nikome ostajala dužna, pa je tako u 90-im godinama prošlog stoljeća izjavila:

Svi pretjerano reagiraju. Ako se strah od hrane nastavi, bit će to smrt gastronomije u Sjedinjenim Državama. Na sreću, Francuzi ne pate od iste histerije kao mi. Trebali bismo uživati u hrani i zabavite se. To je jedan od najjednostavnijih i najljepših užitaka u životu.

Bila je u osnovi pravi gurmanski hedonist, naravno morski psi ne bi dijelili ovo naše mišljenje.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari