Skandal koji je uzdrmao karijeru šampiona golfa: Sve “ljubavne recke” Tigera Woodsa

Fotografija: YouTube screenshot

“U životu imam samo jedan cilj: pobjeđivati”, čuvene su riječi Tigera Woodsa, jednog od ponajboljih golfista svih vremena. Ostvario je nevjerojatnih osamdeset devet turnirskih pobjeda te petnaest puta pobjeđivao na najznačajnijim prvenstvima, a 2000. i 2001. godine primio je prestižnu nagradu “Laureus” za najboljeg sportaša svijeta. Riječ je o čovjeku koji je promijenio pravila igre. Prije nego što je počeo osvajati turnir za turnirom, golf je bio sport za bogate bijele momke. Njegova preciznost na terenu, čelična disciplina i gotovo neljudska koncentracija izmijenile su povijest tog sporta, a unosni ugovori učinili su Woodsa jednim od najbogatijih ljudi na planetu – “težak” je više od milijardu dolara! Uz to, slovio je za uglađenog, elokventnog i obrazovanog muškarca, odanog supruga i požrtvovnog oca dvoje djece… A onda je jedna mlada dama, pohvalivši se da je sa sportašem provela mnoge lijepe trenutke u horizontali, zauvijek uništila Woodsov status moralne vertikale. Ubrzo su se njegove ljubavnice počele javljati sa svih strana, a sponzori su ga jedan za drugim napuštali. Donosimo uzbudljivu priču o usponu i padu legende gofa!

Vještina psihološkog ratovanja

Pravim imenom Eldrick Tont Woods, rođen je 1975. godine u Cypressu u Kaliforniji. Premda ga mnogi smatraju crncem, Tiger je u stvari produkt osebujna genetskog “miksa”: žilama oca Eldricka, umirovljenog potpukovnika i veterana Vijetnamskog rata, teče afroameričko-kinesko-indijanska krv, a majka Kultida je Tajlanđanka kinesko-nizozemskog podrijetla. Ime Tiger, pod kojim će ući u sportsku povijest, zapravo je nadimak koji je dobio po očevu suborcu iz Vijetnama.

Reći da je Tiger Woods bio čudo od djeteta nije pretjerivanje. Palicu za golf uzeo je u ruku kad su mu bile nepune dvije godine, a kao trogodišnjak nastupio je u popularnoj televizijskoj emisiji “The Mike Douglas Show”, u kojoj je demonstrirao svoje umijeće. Komičar Bob Hope, koji je slovio za vještog igrača golfa, ostao je u čudu kad ga je pred svekolikim televizijskim gledateljstvom porazio kržljavi balavac. “On je nedvojbeno simpatično i drago dijete”, reći će kasnije Hope. “Jedini problem jest u tome što nisam siguran je li on uopće dijete. Njegova moć koncentracije upravo je monstruozna”.

Za dječakovu moć koncentracije najzaslužniji je njegov otac, koji ga je trenirao na osebujan način. “Ja bih se koncentrirao na udarac, a on bi odjednom povikao, pljesnuo rukama ili probušio balon iglom. Cilj mu je bio učiniti me toliko posvećenim igri da u potpunosti zaboravim na izvanjski svijet”, ispričao je jednom Tiger Woods. “Očeva tehnika bila je vrlo efikasna. U početku bih se malo trznuo kad bi izveo neku od svojih psina, no kasnije uopće nisam reagirao na njih. Kad provedete dvadeset godina u vojsci i kad trenirate sa Zelenim beretkama, znate sve o vještini psihološkog ratovanja”.


Izlizana vrpca

Prvu pobjedu na svjetskome amaterskom prvenstvu u golfu odnio je kao osmogodišnjak, unatoč činjenici da je igrao protiv dvije ili tri godine starijih dječaka. Kao učenik prvog razreda srednje škole, postaje svjetski amaterski šampion (bio je najmlađi i prvi crni igrač koji je osvojio “U.S. Junior Championship”), a ugledni “Golf Digest” proglasio ga je “novom crnom nadom”. Mnogi su se pitali otkuda dječaku tolika mentalna snaga, a on je u jednom intervjuu ispričao na koji način “pumpa” samopouzdanje: “U mojoj sobi nalazi se veliko ogledalo. Svakodnevno ispred njega izvodim sklekove i trbušnjake, slušajući vrpcu na koju sam snimio pozitivne poruke kao što su: ‘Ja sam najbolji’, ‘Dat ću sve od sebe’, ‘Vjerujem u sebe’, ‘Sam oblikujem svoju sudbinu’… Toliko sam je često puštao da se na koncu izlizala, pa sam morao snimiti novu”.

Premda je trenirao i po pet, šest sati dnevno, momak je imao odlične ocjene, a našao je vremena i za brojne hobije. “Svi su ga poštovali i pomalo ga se pribojavali, budući da je ne samo u golfu, nego u svemu čega bi se prihvatio bio najbolji. Bio je izvrstan u matematici i zemljopisu, a uspješan je bio i u košarci, trčanju i bejzbolu. Ne mogu shvatiti kako je sve to stigao, možda je pronašao neki trik da razvuče dan na više od 24 sata”, ispričao je jedan od njegovih srednjoškolskih kolega.

Osobno nikada nije pridavao veliki značaj svojim postignućima. “Roditelji su me naučili da stojim čvrsto na zemlji i da ne gledam druge s visine. Bio sam normalan dječak ali sam, eto, znao utjerati loptu u rupicu u manje poteza nego drugi. Inače sam radio ono što su radili i ostali vršnjaci: učio, slušao glazbu, ludovao za videoigricama, davio se u fast-foodu i ‘škicao’ zgodne curice”.

Mr. Golf

Budući da su Woodsovi obrazovanje smatrali stavkom od presudne važnosti, Tiger nakon mature upisuje studij ekonomije na prestižnom Sveučilištu Stanford. Bilo je to jedino razdoblje u njegovom životu kad ga nisu zvali nadimkom iz djetinjstva – među fakultetskim kolegama bio je poznat kao “Urkel”. Premda je bio uspješan student, valjalo je donijeti odluku: nastaviti polagati ispite ili se profesionalno posvetiti golfu. Tigerova majka naginjala je prvoj opciji. “Imaš još vremena. Ne želim da se odrekneš najljepšeg dijela mladosti”, govorila je sinu. No, kako je mladić u amaterskom golfu osvojio sve što se osvojiti dalo, odlučio je zaplivati u profesionalnim vodama. “Zdravo, svijete! Stigao sam!”, legendarna je rečenica kojom se obratio publici na svome prvom profesionalnom turniru, “Greater Milwaukee Openu”.

Svijet je doista osjetio dolazak Tigera Woodsa – s dvadeset i jednom godinom, u četrdeset drugom tjednu profesionalne karijere, postaje najmlađi golfist na prvome mjestu u povijesti, a tabloidi mu prišivaju laskavi nadimak “Mr. Golf”. Ubrzo će postati i jedan od najbogatijih sportaša. Potpisuje ugovore s “Nikeom”, “Giletteom”, “Buickom”, “Gatoradeom”, “TAG Heurom” i mnogim drugim sponzorima, vrijedne desetke milijuna dolara.

Woodsu pripisuju zaslugu da je popularizirao golf. Istodobno, kritizirali su ga zato što je vječitim pobjeđivanjem istjerao natjecateljski duh iz toga sporta. Kad on igra, govorili su sportski komentatori, njegovi protivnici mogu se natjecati tek za drugo mjesto. Ova pojava, poznata kao “fenomen Woods”, dobila je i znanstvenu potvrdu – pokazalo se da ostali golfisti puno bolje igraju na turnirima na kojima Woods nije prisutan, jer se njihova motivacija povećava. “Ono što je doista posebno kod njega jest činjenica da se na terenu stalno smiješi, odajući dojam da se prokleto dobro zabavlja”, napisao je jedan sportski novinar. To je potvrdio i sam šampion: “Najljepše je kada je vaš posao ujedno vaš hobi. Što više mogu tražiti od života – plaćaju mi za ono što volim više od svega”.

Milijun dolara za šutnju

Sretan je, barem se tako činilo, bio i na privatnom planu. Nakon kraćih veza s fotomodelima Joannom Jagodom i Kashmirom Karanjiom, Woods se preko ušiju zaljubio u prelijepu Šveđanku Elin Nordegen, bivšu manekenku koja je radila kao dadilja u kući njegova kolege Jespera Parnevika. Nakon bajkovitog vjenčanja na Barbadosu, Tiger i Elin uselili su u četrdeset milijuna dolara vrijednu vilu na Floridi, a nedugo nakon toga na svijet dolazi njihova kćerkica Sam Alexis. “Biti roditelj znači izliječiti se od egocentrizma, podrediti svoje želje i potrebe željama i potrebama nekog drugog”, izjavio je Woods. Dvije godine kasnije, malena Sam dobiva brata Charlieja Axela. “Moja obitelj moje je utočište”, govorio je Woods u danima idile… A onda se privid obiteljskog savršenstva preko noći srušio kao kula od karata.

Sve je počelo u jesen 2009. godine, kad su tabloidi objavili vijest o prometnoj nesreći slavnoga golfista. Isprva se činilo da je Woods, koji se terencem zabio u drvo u susjedovu dvorištu, jednostavno zaspao za volanom. U bolnici, gdje je primljen pod lažnim imenom William Smith, ustanovljeno je da ima tek nekoliko ogrebotina po licu, pa je otpušten na kućnu njegu. Nekoliko dana kasnije, jedan tabloid objavio je sljedeću verziju događaja: navodno je Elin, doznavši da ju je suprug varao sa promotoricom noćnih klubova Rachel Uchitel, naganjala bračnog druga njegovom golf palicom po kući, nakon čega je on bosonog utrčao u auto te, onako uzbuđen i prestrašen, sletio s ceste. Priča se činila bizarnom, što je nije spriječilo da istodobno bude istinita. Premda je Rachel zanijekala aferu, pokazalo se da to nije učinila zbog napadaja moralnosti – prema navodima tabloida, sportaš koj je platio milijun dolara za šutnju!

Posipanje pepelom

Na Tigerovu veliku žalost, konobarica Jaimee Grubbs odlučila je razvezati jezik. Dotična je tabloidu “U.S. Weekly” ispričala da je pustopašni golfist u njenom krevetu gostovao više od dvadeset puta, a kao dokaz je priložila lascivne SMS poruke koje joj je ovaj slao. Kako bi pokazala da pod njenim bujnim grudima ipak kuca toplo srce, koktel-majstorica se pri kraju intervjua ispričala Tigerovoj supruzi.

Budući da poricanje očitog više nije imalo nikakvog smisla, Woods se odlučio očitovati na svojoj web stranici. “Iznevjerio sam svoju obitelj. Od sveg srca se kajem zbog grešaka koje sam počinio”, napisao je, ne preciziravši o kakvim je greškama riječ. Ubrzo su, međutim, njegove “greške” počele nicati kao gljive poslije kiše: u samo tjedan dana, javilo se desetak žena koje su tvrdile da sportaša upoznale u “biblijskom smislu”. U priču se uplela i zloglasna holivudska madam Michelle Braun, koja je izjavila da je Woods preko vikenda znao potrošiti oko dvjesto tisuća dolara na njezine “uslužne djelatnice”.

Nakon istupa spomenutih “dama”, Woods je najavio svoju odluku o napuštanju golfa na neodređeno vrijeme. “Duboko sam svjestan boli i razočaranja koje je prouzročila moja nevjera. Sada se moram fokusirati na to da postanem bolji suprug, bolji otac i bolja osoba”, objasnio je.

Njegovo “posipanje pepelom” nije se dojmilo sponzora, koji su jedan za drugim raskidali ugovore s Woodsom, smatrajući ga štetnim po svoj ugled. Prvo ga je napustila tvrtka “Accenture”, koja se bavi pružanjem konzultacijskih i tehnoloških usluga, a njen su primjer slijedile kompanije “Gilette”, “Tag Heur” i “Gatorade”. Akcijskim figurama s Woodsovim likom prepolovljena je cijena, a isto se dogodilo s videoigricama u kojima se on pojavljuje. Žuti tisak ga je razapeo – njegovo ljubavničko umijeće tumačilo se konzumacijom hormona rasta “Actovegina”, a “pala” je čak i suluda optužba za prikriveni rasizam, budući da su sve Woodsove ljubavnice bjelkinje. Leđa mu je okrenuo i prijatelj Jesper Parnevik, izjavivši kako “duboko žali” zato što ga je upoznao s Elin.

Epilog skandala? Elin je postala bivša gospođa Woods, a osramoćeni sportaš se na četiri mjeseca povukao iz profesionalnog igranja golfa. Nakon strmoglavog pada rankinga, na prvo mjesto se ponovno uspio uzdići 2013. godine. Međutim, ozljede i brojne operacije udaljile su ga s terena da bi, nakon prometne nesreće 2012. godine, zauvijek napustio sport u kojem je ispisao neke od najljepših stranica u povijesti. Izjavio je tada da je njegova profesionalna karijere gotova, ali je dodao kako će nastaviti igrati “na nekoliko turnira godišnje”.

Piše: Lucija Kapural

Komentari