San Francisco u plamenu: Vojnik je ustrijelio trojicu muškaraca zarobljenih u požaru, kako bi ih poštedio patnje!

Ilustracija: History.com

Tko je bila prva žena uvedena u Kuću slavnih rock and rolla? Koje su ptice Egipćani i Sumerani smatrali glasnicama bogova? Što je uzrokovalo stravične požare u San Franciscu 1906. godine? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Golubovi su pripitomljeni prije više od tri tisuće godina. Drevni Egipćani i Sumerani štovali su ih kao svete – pomalo neugledne letačice smatrali su glasnicama bogova. Štoviše, Egipćani su ih mumificirali i stavljali u grobnice faraona, kako bi preminulim vladarima služile na putovanju u nebo.

2. Quentin Roosevelt I. (1897. – 1918.), najmlađi sin Theodorea Roosevelta, nije koristio očev položaj za osobni probitak. Naprotiv, smatrao je da, kao sin američkog predsjednika, mora dati svoj obol domovini. Tijekom prvoga svjetskog rata, istaknuo se kao neustrašiv pilot. Dana 14. srpnja 1918. godine, njegov zrakoplov oboren je na sjeveru Francuske. Nesretni mladić imao je samo dvadeset godina kad je poginuo.

3. Dana 18. travnja 1906. godine, u 5 sati i 12 minuta ujutro, obalu sjeverne Kalifornije pogodio je jedan od najsnažnijih potresa u američkoj povijesti. Udario je jačinom od 7.9 stupnjeva po Richterovoj ljestvici, a u najgore pogođenom gradu, San Franciscu, odnio je živote više od tri tisuće ljudi. Najveći broj žrtava stradao je u požarima koji su bili posljedica potresa. Na krovu jedne takve zgrade, koju je gutao plamen, trojica muškaraca ostali su zarobljeni, vrišteći u panici. Shvativši da im nije moguće pomoći, lokalni vojni dužnosnik donio je istodobno pragmatičnu i jezivu odluku: ustrijelio ih je iz službenog pištolja, kako bi izbjegli nepotrebnu patnju.

4. Daryl Davis, američki R&B i blues glazbenik koji je svojedobno svirao s velikanima poput Chucka Berryja, Jerryja Leeja Lewisa i B. B. Kinga, ostavio je značajan trag u borbi protiv rasizma. Hrabri Afroamerikanac godinama je stupao u kontakt s članovima Ku Klux Klana, riskirajući pritom vlastiti život. Mudar i rječit, uspio je nagovoriti njih dvjestotinjak da napuste zloglasnu organizaciju!


5. Djenné, povijesni gradić u unutrašnjem porječju Nigera u središnjem Maliju, diči se uistinu osebujnom drevnom arhitekturom. Primjerice, tamošnja Velika džamija, dugačka stotinu a široka četrdeset metara, u potpunosti je izgrađena od – blata!

6. Proslava američkoga Dana zahvalnosti uvedena je 1789. godine, na preporuku tadašnjeg predsjednika Georgea Washingtona (1732. – 1799.) i uz odobrenje Kongresa. Blagdan, koji se obilježava četvrtog četvrtka u studenom, vuče korijene još od prvih engleskih doseljenika, a slavi zajednicu različitih kultura. Danas ga povezujemo s pečenom puricom, vatrometom i potocima alkohola, no u osamnaestom stoljeću se slavio – postom i molitvom!

7. Američka američka soul i jazz pjevačica Aretha Franklin (1942. – 2018.) upisala se u povijest kao prva žena koja je uvedena uvedena u Kuću slavnih rock and rolla. Ostvarila je to 1987. godine, samo nekoliko mjeseci nakon što je ta institucija osnovana.

Piše: Lucija Kapural

Komentari