Ruž koji ubija  i druge pametne hladnoratovske spravice

Foto: Despicable Me Wiki - Fandom.

Jeste li znali da je pisac i novinar George Orwell skovao pojam hladnog rata u svom članku pod nazivom “Ti i atomska bomba” iz 1945. godine.  Ovaj je pojam uskoro postao sveprisutan te danas njime označavamo razdoblje koje je formalno trajalo od 1947. do 1991. Pojam hladnog rata duboko je pohranjen u memoriji svih njegovih suvremenika. Bio je to politički sukob zapadnih i istočnih snaga koji je trajao više desetljeća. Gledajući političku sliku svijeta od formalnog kraja Hladnog rata  do danas nemamo dojam da možemo uopće govorio o stvarnom prekidu napetosti. Ono što je evidentno je da je Rusija napadom na Ukrajinu 2022. godine prekinula politiku neformalnog hladnog rata te započela onaj standardni, i pitanje je samo kako će se taj sukob dalje razvijati.

Igra mačke i miša

U periodu Hladnog rata obje su strane radile na izumima pametnih spravica uz pomoć kojih su mogle  zadobiti prednost u ovoj igri mačke i miša.  Sjedinjene Države i Sovjetski Savez su ulagale velika sredstva u ove pametne spravice i obuku agenata, a koje je trebalo izdrilati za brzo djelovanje u stresnim situacijama.  Danas ćemo vam predstaviti nekoliko pametnih spravica koje su se koristile u hladnoratovsko vrijeme.

Poljubac smrti

Poljubac smrti je naziv za oružje koje su osmisli agenti KGB-a. Ova je spravica bila sastavni dio torbica ženskih agentica s one istočne strane. Iako ona djeluje na prvu kao običan ruž za usne, on to definitivno nije. Zakretanjem ovog tobožnjeg ruža dolazilo bi do otkrivanja njegove prave namjene, a to je ispaljivanje metka, ali iz blizine.


Fotografija:International Spy Museum.

Naočale za agente suicidalnih namjera

Iako na naočale nikada ne gledamo kao na potencijalno oružje, one su to mogle biti. U doba Hladnog rata osmišljene su naočale koje su omogućavale suicid. Ukoliko bi pripadnik jedne tajne službe došao u opasnost od pada u protivničke ruke, mogao je iskoristi naočale kako bi prije toga izvršio samoubojstvo. Naime, u jednom kraku naočala je bila smrtonosna doza cijanida.

Fotografija: Facebook Spy Museum.

Špijunske cigarete

U 60-im godinama prošlog stoljeća kada se naveliko pušilo, cigarete su bile odličan i neupadljiv način za špijuniranje. U osnovi se špijuniralo uz pomoć kutija u kojima su držani mikrofoni i minijaturne kamere. Dosjetljivo, zar ne?

Fotografija: BBC.

Iz današnje  perspektive ovi uređaji nisu ništa spektakularno jer je od izuma ovih spravica proteklo više desetljeća koja su nas razmazila naprednom tehnologijom, zbog čega su oni samo zanimljiv podsjetnik na neka prošla vremena.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari