Na današnji dan

Istraživači otkrili 14 živućih potomaka Leonarda da Vincija

Rijetko tko nije čuo za svestranog genijalca Leonarda da Vincija koji je sebe skromno smatrao primarno slikarom. Međutim, u povijesti je ostao upamćen kao genijalac i futurist koji je rođen s kapacitetima koji su bili daleko ispred njegovog vremena.

Smrt ga je zatekla u Francuskoj

Rođen je u Italiji sredinom 15. st., gdje je proveo veći dio svog života, ali je na poziv francuskog kralja Françoisa I. 1517. otišao u Francusku gdje je i umro samo dvije godine kasnije. Pokopan je u francuskoj kapelici Saint-Florentin u dvorcu d’Amboise u dolini Loire. Kapelica je uništena za vrijeme, a i nakon Francuske revolucije, te je prema izvješćima njegovo tijelo tada ekshumirano i preneseno u obližnju kapelu Saint-Hubert.

Desetogodišnje istraživanje obiteljskog stabla

Povjesničari Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato cijelo su jedno desetljeće svog života posvetili genealogiji slavnog Da Vincija, sudeći prema podacima koje donosi Live Science. U tijeku tog rada stvorili su ogromno obiteljsko stablo koje obuhvaća 21 generaciju. Rezultati ovog velikog istraživanja objavljeni su 4. srpnja 2021. godine. Upravo je njihovo istraživanje ukazalo na živuće rođake koji će biti od presudne važnosti za ono što bi mogli nazvati “razbijanjem” DNA koda. Taj će kod omogućiti ne samo utvrđivanje jesu li doista njegovi posmrtni ostaci pokopani u ranije spomenutoj kapeli, ali će, nadaju se znanstvenici, dati uvid i u genetsku strukturu svestranosti. Upravo zahvaljujući svojoj svestranosti Leonardo je dao doprinos različitim znanstvenim disciplinama poput arhitekture, anatomije, matematike i drugih područja. Spomenuti znanstvenici koji su se bavili njegovom genealogijom identificirali su i Da Vincijeve pretke te su utvrdili da se njegovo obiteljsko stablo predaka može pratiti u čak šest generacija. Prva generacija redaka identificirana je u 1331. godinu.


Živući potomci obitelji

Koliko je poznato bio je sin firentinskog odvjetnika Ser Piera da Vincija i seljanke koja se zvala Caterina. S pet godina o njemu je preuzela brigu očeva obitelj u općini Vinci u regiji Toskani. Prezime Vinci usko je povezano s nazivom tog područja. Zahvaljujući radu upornih povjesničara otkriveni su i njegovi živući rođaci i to njih 14 koji se danas bave različitim zanimanjima od onih umjetničkih do obrtničkih.

Metoda istraživanja rodbinske povezanosti

Istraživači planiraju usporediti Y kromosom u njegovih rođaka s kromosomom Y u kostima nađenim u, ranije spomenutoj, kapeli. Taj se Y kromosom prenosi s oca na sina i ostaje gotovo nepromijenjen u čak 25 generacija. “Razotkrivanje” njegova koda pomoglo bi i provjeri autentičnosti Da Vincijeve ostavštine kroz usporedbu otkrivene DNA s tragovima one u njegovih potomaka. U vrijeme smrti, u 67-oj godini Vinci nije imao djecu, barem ne poznatu, ali je zato njegov otac ima dvadesetak potomaka.

Preostaje nam da pričekamo nastavak ovog istraživanja kako bi otkrili vezu između genetike i ovakve multitalentiranosti, ali i saznali neke nove pojedinosti iz života i rada jedinstvenog genija.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari