Prvi šešir iz Napoleonove kolekcije koji nosi carev DNA  

Napoleonov šešir. Fotografija: Screenshot YouTube(Newly discovered Napoleon hat with DNA previews in Hong Kong).

Napoleon je bio opčinjen šeširima koji su postali sastavni dio njegova imidža  jer se na taj način isticao na bojnom polju. Nosio je dvoroge šešire koji su bili iznimno popularni u 18. stoljeću, a izvorno su dizajnirani za jahačke potrebe. Iako se taj tip šešira nosio tako da se jedan rog usmjeravao prema naprijed, a drugi prema natrag, on ih je nosio na drugačiji način, tako da su mu rogovi išli postrance.

Bogata kolekcija

Procjenjuje se da je Napoleon tijekom svoje vladavine imao kolekciju od 120 dvorogih šešira. Sve ih je izradio isti proizvođač Poupart & Cie, i svi su bili izrađeni od istog materijala, a to je bio skupocjeni crni dabrov filc. Umjesto kože njegovi su šeširi imali remenčiće od svile jer mu je koža bila neudobna, pa ju je zamijenio ugodnijim materijalom. Do danas je sačuvano čak 20 do 30 njegovih šešira. Godišnje je kupovao tri do četiri šešira, a prije nošenja je dao svojim slugama da ih iznose jer nije vole nositi nove. Na cijenu nekog povijesnog predmeta utječe koliko je predmet rijedak, kome je pripadao, kao činjenica je li predmet korišten u nekoj od važnijih prigoda.

Kako je Napoleonov šešir dobio svoju DNA potvrdu?

U listopadu 2021. na aukciji aukcijske kuće Bonhams se našao jedan od carevih šešira koji su stručnjaci procjenili kao “zimski model šešira”. Smatra se da ga je možda nosio u slavnoj bitci kod Jene u Njemačkoj 1806. godine. Iako se ova bitka odigrala sredinom listopada taj se period godine već mogao tretirati kao “zimski” u smislu zamijene ljetne zimskom uniformom. Napoleon je u njoj izvojevao veliku pobjedu nad pruskom vojskom. Računa se da su Prusi izgubili u ovom sukobu više od 25 000 vojnika, čime je Prusija izbačena iz antifrancuske koalicije.


Konkretni šešir je kupio Simon Cottle, jedan od ključnih ljudi aukcijske kuće Bonhams, u Berlinu 2017. godine. Šešir je kupljen bez dodatnih podataka o podrijetlu. Navodno je Cottle kupio šešir misleći da je u pitanju kazališni rekvizit. No kako ga Cottle proučavao uočio je da ima obilježja koja odgovaraju šeširima koje je nosio Napoleon. Nakon toga šešir je prošao brojna testiranja koja su pokazala da je doista riječ o carevu šeširu. Zahvaljujući primjeni elektronskog mikroskopa utvrđeno je da su unutar njega bile vlasi koje su zatim testirane. Ispostavilo se da je riječ o Napoleonovoj kosi jer se rezultat testiranja mogao usporediti s već estrahiranim DNA materijalom, što je pokazalo da je vlasnik ovog šešira bio bez sumnje Napoleon.

Ovaj šešir je jedini poznati Napoleonov šešir koji nosi njegov DNA. Na licitaciji aukcijske kuće Bonhams prodan je za svotu od preko 200 000 funti.

Piše: Sonja Kirchhoffer

 

Komentari