Ekscentrički francuski predsjednik zapamćen kao prvi i jedini koji je ispao iz vlaka

Scenar iz filma "Ubojstvo u Orient expressu".. Fotografija: Screenshot YouTube (

Godine 1931. Orient Express je inspirirao najpoznatiju autoricu krimića Agathu Christie za pisanje romana nazvanog “Ubojstvo u Orient Expressu”. Ovaj je vlak počeo voziti davne 1883. godine. Tijekom vremena mijenjao je i svoje nazive i rute putovanja, no najpoznatiji je ostao pod imenom Orient Express i obično se danas uzima kao sinonim za luksuzno putovanje od Pariza do Istanbula.

Ovim se vlakom više ne možete voziti jer je izvan opticaja od 2009. godine. No, za nostalgičare  s podebljim džepom postoji i nova verzija Orient Expressa koja se naziva “The Venice Simplon-Orient-Express”, a koja je u privatnom vlasništvu te vozi od Londona do Venecije, kao i drugih europskih gradova. Ovaj je vlak je sastavljen od originanih vagona iz prve polovice 20. stoljeća.  To znači da ako ste spremni adekvatno platiti luksuzno putovanje – možete putovati i dalje u visokom stilu.

Ekscentrično ponašanje

Jedanaest godina prije nego što je Agata Christie objavila svoj napeti kriminalistički roman o ubojstvu u slavnom vlaku francuski je predsjednik Paul Deschanel putovao, također, ovim vlakom. Ovaj je predsjednik danas gotovo nepoznat zbog kratkoće svog mandata u kojem je javnost višekratno bila suočena s njegovim, u najmanju ruku, ekscentričnim ponašanjem. Među tim ekscesima je njegov govor u Nici gdje je nakon što je dobio gromoglasan pljesak, odlučio svoj govor izverglati ponovno.

Jednom drugom prigodom kada je od djece dobio cvijeće on je cvijetak po cvijetak vadio iz buketa van i vratio ga tako u “dijelovima” onima koji su mu ga poklonili. Navodno je i britanskog veleposlanika dočekao u neprimjernom izdanju, zapravo gol samo s lentom na tijelu, a priča se da su ga ljudi mogli vidjeti kako se pentra po drveću i kupa gol u jezeru parka.

Jedini predsjendik koji je ispao iz vlaka. Fotografija: TheCollector.

Izlazak u noć iz putujućeg vlaka

Njegov je pad iz vlaka bio samo još jedan u nizu čudnih ispada. U noći s 23. na 24. svibanj 1920. godine u blizini Montargisa, nekakvih 100-njak kilometara od Pariza dogodio se njegov najveći poznati incident. Navodno je predsjednik, kako to već predsjednici čine, odjenuo svoju svilenu pidžamu oko 22 sata, popio tabletice za spavanje te se povukao u svoju, uvjetno rečeno, rezidenciju.


Nakon toga se nekim čudom našao vani izvan vlaka. Pretpostavlja se da mu je bilo vruće i da je petljao po prozoru i tako ispao van.  Vlak je išao nevelikom brzinom od 30 kilometara na sat, a uokolo pruge je bilo podosta pijeska od radova na obnovi tračnica, tako da predsjednikov pad nije doveo do ozbiljnijih ozljeda.

Željezničar u nevjerici

Onako bunovan predsjednik je naletio, u ranim jutarnjem satima, na željezničara André Radeau, kojem se predstavio kao predsjednik na što je ovaj posprdno odgovorio da je onda on car Napoleon. No ipak njegova je cijela pojava upućivala na gospodina iz visokog društva, pa ga je Radeau odveo na spavanje kod kolege sa željeznice. U jutarnjima satima došao ga je pregledati liječnik koji je predsjednika odmah prepoznao i potvrdio njegov identitet, nakon čega je završio u bolnici. Paul je ostavku podnio već krajem rujna iste godine zbog lošeg zdravstvenog stanja. Sve skupa je predsjednikom bio samo 7 mjeseci. Nakon provedenog liječenja, pitamo se kakvog točno, postao je senator te je na tom položaju ostao sve do svoje smrti od upale pluća 1922. godine.

Zaposlenik željeznice Radeau nije mogao provjeriti brzinski je li čovjek koji se našao pred njim doista predsjednik ili ne, za razliku od njega mi danas imamo tehnologiju koja nam to omogućava. Tako da ako nam se nešto slično dogodi možemo lako na licu mjesta provjeriti je li netko doista taj za koga se izdaje.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari